Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Ponedeljek, 4. dec. 2023

TV Slovenija 2 • Pon, 4. dec.

Začnite teden z oddajo Dobro jutro in s pozitivno Ano Tavčar! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo svetujemo glede najrazličnejših tematik. Druga ura oddaje je posvečena zdravju, povabimo vas tudi v domačo lekarno. Ob ponedeljkih boste spoznavali še navdihujoče osebne zgodbe, lahko boste prisluhnili astrološkim nasvetom, v rubriki Za dušo pa bomo razkrivali, kaj vse nas lahko pomiri in nam da energijo ter zagon za vsakdanje izzive in skok v nov teden.

Vsako leto nas priljubljeni svetnik Miklavž spodbudi k odpiranju srca za dobro. Brez medsebojne pomoči kot družba ne bomo preživeli.

Kdo med nami je Miklavž? Vsako leto nas šestega decembra priljubljeni svetnik spodbudi k odpiranju srca za dobro. Tudi Teden Karitas z vodilom »Upanje za vse« nas je prebujal s klicem dobrote za dobrodelnost. Še tako skromen dar ali majhna vsakdanja pozornost mnogim prižge upanje v svetlo prihodnost na nebu. Zakaj je za preživetje družbe in lastno srečo nujno prostovoljstvo brez plačila in morda ne da bi prejemnik vedel, kdo ga je osrečil? Nekdaj so pri nas z medsebojno pomočjo drug drugemu gradili svetlo prihodnost. Brez pomoči pa v času vedno večjega individualizma ne bomo preživeli. Zato med nas prihaja Miklavž!
S posebnim namenom je bila pred sto leti ustanovljena Goriška Mohorjeva družba. Že tri desetletja izdaja tednik za Slovence v Italiji, Novi glas. Da bi bil svoboden, katoliško usmerjen častnik slovenske narodne skupnosti pa si s sodelavci prizadeva Jurij Paljk.

Invalidi so veliko bolj kot povprečni ljudje deležni diskriminacije in socialne izključenosti, prav tako so velikokrat izpostavljeni revščini ter slabšemu družbenemu in ekonomskemu položaju. Zato smo ob mednarodnem dnevu invalidov, ki ga zaznamujemo 3. decembra, oddajo Prisluhnimo tišini, ki bo na sporedu 2. decembra ob 15.25 na Prvem programu Televizije Slovenije, posvetili prav njim. Vabljeni k ogledu.

V tokratni oddaji Na lepše se predstavlja Radovljica, kot šolski primer povezovanja v turizmu - tako med občino, Zavodom za turizem in turističnimi podjetniki na najrazličnejših področjih. Točka preloma se je za radovljiški turizem zgodila pred desetimi leti, ko so se gostinci zbrali na kriznem sestanku in postavili temelje za projekt Okusi Radol’ce. Ugotovili so namreč, da bo brez povezovanja vsak gostinec zase životaril, zato se v povezovanje povabili tudi okoliške kmete. Okusi Radol'ce tako letos že deseto leto ponujajo menije po enotni ceni in iz sledljivih sestavin.

In če je Radovoljica že dobila svoje mesto, pa je naslednji korak na razvoju okolice, ki je turistično slabo prepoznavna. Begunje z zgodbo Avsenika in Elana, grad Kamen s pohodništvom, Kropo, Kamno Gorico, Lipniško dolino ter romarski turizem Brezja. Gre za mikrolokacije z zelo močnimi lokalnimi zgodbami, ki jih pa je potrebno še ozavestit v očeh obiskovalcev.

In če je Radovljica vzoren primer povezovanja pa se na drugi strani Slovenije preohlapno razvija Kras Tu so prešibko povezani turistični ponudniki in kmetje, ponudba je kvalitetna a preveč razpršena in o njej se premalo govori. Ponudniki na terenu želijo večjo vidnost celotnega Krasa ter jasno strategijo, kako se bo na Krasu dolgoročno zapolnilo mrtvo sezono od decembra pa tja do konca marca. Želja po povezovanju pa je tudi na italijanskem krasu, kjer je vinar Benjamin Zidarich izrazil željo po ustanovitvi konzorcija tako slovenskih kot tudi italijanskih vinarjev, da bi zaščitili avtohtono vitovsko grganjo, eno najbolj neizkoriščenih vinskih sort pri nas.

V oddaji pa tudi več o nagradi Kristalni Triglav, katero je na nedavnih Dnevih slovenskega turizma prejela Marjana Grčman.

Prvo decembrsko oddajo Ljudje in zemlja začenjamo z rednim letnim posvetom Javne službe kmetijskega svetovanja. Vodilo dvodnevnega posveta so bili predvsem razvojni izzivi te službe. Kmetijsko gozdarski zavod Maribor tudi letos pripravlja Lombergarjeve dneve, mednarodni posvet, namenjen strokovnjakom s področja sadjarstva, vinogradništva in poljedelstva. Zveza društev rejcev drobnice Slovenije je v sodelovanju z Oddelkom za zootehniko Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, revijo Drobnica in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije izvedla 7. strokovni posvet Reja drobnice. V prispevku iz Laškega pa predstavljamo, kako je lahko pridelava gob na kmetiji ne le poslovna priložnost temveč tudi inovativna praksa krožnega gospodarstva.

Prihaja veseli december in z njimi dobri možje. A ponavadi smo v zadregi že pri prvem. Sveti Miklavž rad prinese rožiče, za katere velikokrat ne vemo, kaj bi počeli. Mojca in Valter tokrat vabita na Portugalsko, eno največjih proizvajalk rožičev v Evropi, kjer so hranljivi stroki bili pomembna hrana pomorščakov in osvajalcev sveta.

Obrtno-podjetniška zbornica bo podelila prestižna priznanja obrtnik in podjetnik leta, posebno priznanje najstarejši obrtnik leta ter več kot 120 mojstrskih diplom novim mojstricam in mojstrom. Tam bo tudi naša ekipa, več v prihodnji oddaji.

Tradicionalni dobrodelni koncert KLIC DOBROTE, ki ga organizirata Slovenska karitas in RTV Slovenija, bo znova novembra v Dvorani Golovec v Celju.

Neposredni prenos koncerta bo na prvem programu TV Slovenija, prvem programu Radia Slovenija in Radiu Ognjišče. Namen dogodka je prinašati toplino v domove slovenskih družin v stisk in zanje zbirati finančna sredstva. Skupaj bomo odpirali srca in širili dobroto.
Vodilna misel letošnjega dobrodelnega koncerta je Upanje za vse, kar nas spodbuja, da si medsebojno vlivamo zaupanje – glasbeniki s pesmijo, voditelji z besedo, priložnost pa bodo imeli tudi gledalci in poslušalci, da sporočilo dobrote in ljubezni širijo tudi onkraj svojih domov.
Z glasbo bodo upanje prinašali Ansambel Unikat, Monika in Gregor Avsenik, skupina Polkaholik, Nuša Derenda, Vivere, Žiga Rustja, Gregor Ravnik, Anuša Mrlak, Lenart Cizej, Dekliški zbor sv. Stanislava Škofijske klasične gimnazije, Helena Blagne, Manca Hribar, Andrej Jerman in Jakob Čuk, vsi ob spremljavi skupine Diamanti. Večer dobrih misli pa bodo z besedo prepletali Jure Sešek, Bernarda Žarn in Rok Škrlep.

Avtor besedila: Tomaž Pengov
Avtor glasbe: Tomaž Pengov

Ploščo Odpotovanja, kjer je bila prvič objavljena pesem V nasmehu nekega dneva, je Tomaž Pengov posnel leta 1973, deloma na stranišču svojega stanovanja na Prešernovi cesti v Ljubljani, del pa je bil posnet v slabo opremljenem studiu Radia Študent. To je bila prva kant avtorska velika plošča v Sloveniji, jhkrati je prva plošča snemalca Aca Razbornika, lastnika kasnejšega studia Tivoli, s ketarim bomo v pogovoru obudili spomine na nastajanje Odpotovanj.
Zagonetno sporočilo skladbe V nasmehu nekega dneva zmeraj znova odkrivajo poslušalci in se z njo podajo na pot s Tomažem Pengovom, ki “je popotnik, ki ne išče asfaltnih avtocest do prestolnic, ampak prašne kolovoze do pozabljenih in zapuščenih krajev,« kot ga je označil njegov prijatelj in sopotnik, pisatelj Milan Dekleva, ki bo sodeloval v pogovoru in osvetlil lirično širino Pengovove poezije.

Zadnja etapa tega nadvse zanimivega in poučnega potovanja bo Adeja Adepitana popeljala od obale Mozambika skozi Južno Afriko do Zimbabveja. Najbolj ga bodo prevzele zlate peščene plaže mozambiškega arhipelaga Bazaruto. Na rajskem otoku bo obiskal propadajoči hotel, ki je bil nekoč vrhunska turistična destinacija, kjer so počitnikovale in iskale umetniški navdih največje svetovne zvezde. Po potapljanju z eksotično živaljo dugong se bo odpravil v južnoafriški rezervat in se na lastne oči prepričal, kako rešujejo nosoroge, ki jih krivolovci ubijajo zaradi rogov. Končna postaja Adejeve afriške pustolovščine bo Zimbabve, država s toliko zlata, da bi morali biti vsi bogati, vendar razvoj ovirata pomanjkanje naložb in korupcija. V odročni vasici bo srečal znano angleško pevko, ki tam snema videospot.

Africa with Ade Adepitan / Režija: Olly Bootle / BBC Studios 2019 / Združeno kraljestvo

Dokumentarni film režiserja Juliena Templa je prikaz razburkanega življenja Shana MacGowana, znamenitega vokalista in tekstopisca, frontmana glasbene skupine The Pogues, ki je učinkovito združil tradicionalno irsko glasbo z energičnostjo pank roka. Film je preplet dragocenih arhivskih posnetkov ustvarjanja skupine in življenja MacGowanove družine. Bogatijo ga tudi animacije priznanega avtorja Ralpha Steadmana.

CROCK OF GOLD: A FEW ROUNDS WITH SHANE MACGOWAN / Irska, Velika Britanija, ZDA / 2020 / Režija: Julien Temple

Jože in Milena se soočata z zakonskimi težavami. Milena je prepričana, da je debela, Jože pa navija za NK Barcelono. Njun zakon lahko reši le »aerobika«.
scenarij in režija: Nikolaj Vodošek

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov