Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Poročali bomo o dveh premierah, v Nemški operi Berlin je nocoj koreograf Edward Clug doživel premiero svojega projekta Sen kresne noči, na malem odru drame SNG Maribor pa so uprizorili sodobno komično švedsko dramo z naslovom Približno enako kot. Bili smo tudi na odprtju nove razstave z naslovom Zgodbe steljnikov v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani.
Timi je navihana mala ovčka. Pravkar je dopolnil tri (ovčja) leta in zdaj gre v vrtec. To pa sploh ni preprosto: v skupini se bo moral veliko naučiti. Predvsem to, da je treba stvari deliti in paziti na čustva drugih. Ni dovolj, da nadarjeni mali nogometaš odlično brca žogo – naučiti se jo mora tudi dobro podati. Vsak nov dan je s pomočjo prijaznih vzgojiteljev nova zabavna učna ura.
Steve ugotavlja, da otroci še niso povsem pripravljeni na potop z veliko kladvenico. Medtem ko večina srečanj z morskimi psi poteka stran od obale, si bodo ene najstrašnejših in najmočnejših morskih psov – morske bike – otroci ogledali v pristanišču v Alice Townu, in to v podvodni kletki.
Voditelj: Steve Backshall
Infodrom se je odpravil med mlade, ki so počitnice preživljali z gibanjem v organizaciji Športne zveze Celje. Pozanimali smo se tudi, kdo ali kaj določi, kdaj ste prosti in kdaj morate k pouku. V Infogromu smo mlade vprašali, kateri izrazi, ki jih uporabljamo odrasli, so "cringe", v rubriki Podrobno pod lupo pa razložili, zakaj se nam zamaši nos in kaj obarva naš izcedek iz nosu. V oddaji smo predstavili tudi šolski bend ROCK 'N' DOL in hokejiste iz kluba SLAVIJA JUNIOR.
V 18. oddaji Juš pripravi prav posebno besedno pesem, za vstopnico v četrtfinale pa se potegujejo Zala, Brigita in Martin iz OŠ Antona Martina Slomška Vrhnika (rumeni) ter David, Rok in Mihael iz OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica (vijolični). Rumenim bolj leži zgodovina, vijoličnim literatura, oboji pa vedo, kako se varno obnašati v spolnosti in na spletu. V labirintu so prava druščina, radi imajo tudi pop. Za koga je odločilna 1 točka in kdo je hitrejši v sestavljanju lončkov, OŠ Korena (Tjaša, Leja, Taja) ali OŠ Tabor 1 Maribor (Leja, Miha, Nik), poglejte v Malih sivih celicah.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
V tokratni Osvežilni fronti boste izvedeli vse o poljubljanju. V Žličkanju so zbrali zadrege prvega poljuba, mlada novinarka Izabela je raziskovala, kaj se skriva v slini najstnice in kaj se s slino dogaja med francoskim poljubom. V studio Osvežilne fronte so povabili tudi Domna Valiča, ki bo pojasnil nekaj pojmov iz Slovarja spolne vzgoje, v Kviki kvizu pa se bosta na temo poljubov spopadla Jan in Peter.
V 50. letih prejšnjega stoletja so razvili sledilnike očesnega gibanja. Najprej so z njimi raziskovali pozornost in branje, pozneje so jih začeli uporabljati tudi v oglaševanju in trženju. Katere police v trgovinah najprej opazimo, kateri izdelki pritegnejo največ naše pozornosti, kaj najprej pogledamo na oglasu in kako dolgo se zadržujemo na njem? Za kaj vse pa sledilnike očesnega gibanja uporabljamo danes? Pedagoge zanima, kam usmerjajo pogled učenci z boljšim in kam učenci s slabšim učnim uspehom. Kam gledajo med vožnjo mladi, starejši in poklicni vozniki? Ti podatki ne pripomorejo le k večji varnosti, ampak pomagajo tudi pri razvoju naprednih sistemov za samovozeča vozila. Tehnologije spremljanja gibanja oči pa se uporabljajo tudi pri napovedovanju bolezni že pri dojenčkih in demence pri starejših.
Vladni urad za narodnosti je v Škocjanu pripravil celodnevno regijsko konferenco, na kateri so obravnavali predvsem izobraževanje romskih otrok in težave pri tem. Isaac Blake je odraščal med Romi in potujočimi v Angliji in Walesu. Študiral je plesno gledališče v Londonu in New Yorku, danes pa dela kot izvršni direktor romskega kulturnega in umetniškega centra. Je eden redkih, ki opozarjajo na položaj Romov, ki so del skupnosti LGBT. Z njim smo se pogovarjali ob njegovem nedavnem obisku v Sloveniji. Zasedba Romano Glauso pa je prejela priznanje za svoje kulturno ustvarjanje.
Priprava na bogoslužje Svetovnega molitvenega dne in Sinagoga Lendava
Svetovni molitveni dan je ekumensko gibanje krščanskih žensk, ki vsako leto poteka v več kot 170 deželah sveta. Bogoslužje vsakič oblikuje skupina iz druge dežele. Letos so ga pripravile ženske iz Cookovih otokov.
Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta so v Sinagogi Lendava obeležili z razstavo o knjižni dediščini predvojne prekmurske neološke judovske skupnosti. Glasbeno dediščino judovske glasbe nam je v Sinagogi Lendava predstavil glasbenik Bela Szomi.
Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.
Kakšna je zgodba legendarne Novaške lok smučke z lokom, katere ni zaznati nikjer drugje v Sloveniji, niti v Evropi? Cerkno pa je letos tudi v znamenju obletnic, poleg 30-letnice najdbe piščali v Divjih babah, letos mineva 80-let odkar so v Cerknem izpeljali Partizanske smučine – male olimpijske igre, ki veljajo za edino tovrstno tekmovanje sredi tedaj okupirane Evrope. V oddaji pa tudi zgodba o Dovžanovi soteski, ki predstavlja geološko eno najbolj zanimivih območij v Sloveniji.
Gaber in Primož sta pospravila studio in pripravljena sta na novo sezono kulinarične pustolovščine O2G. Ker je še vedno zima in vse naokrog boleča grla, se odločita, da je skrajni čas za pripravo zdravih žajbljevih lizik. Gaber se takoj loti topljenja sladkorja, Primož pa nastrga žajabljeve liste. Tokrat sta vrstni red priprave jedi malo premešala in je priprava blitvine juhe z vlivančki na vrsti za sladico. Kaj pa bosta pripravila za glavno jed? Vsega vam res ne moremo izdati, vas pa vabimo, da si ogledate, kaj slastnega bo nastalo iz piščančjih kračk, krompirja, smetane, pancete, sira, češnjevih paradižnikov,....
Pa en velik dober tek vam želimo!
Zvezdnik družbenih medijev in kuhar Julius Roberts je uresničil sanje številnih ljudi in se preselil na podeželje. V seriji spremljamo njegovo novo življenje na idilični kmetiji v Dorsetu na jugu Anglije, kjer redi piščance, ovce in koze ter prideluje zelenjavo in sadje. Mladi kuhar predstavlja recepte za slastne obroke, ki jih pripravlja; od pečenega fižola, domačega kečapa do jagnjetine na ražnju, raviolov iz bučk in čokoladne pene. Jedi, ki jih boste lahko pripravili in pokusili tudi doma.
1. del
Nastopil je junij in Julius Roberts začenja pustolovščino na svoji domačiji v Dorsetu. Za zajtrk si privošči opečenec, ki ga obloži z beluši z domačega vrta, pečenimi v ponvi, in poširanim jajcem domačih kokoši. Na zelenjavnem vrtu v poskusno gredo brez prekopavanja zasadi različno zelenjavo, za brata, ki mu pomagata pri ogradi za koze, pa pripravi slastna nabodala s piščančjim mesom iz preverjene marinade, na žaru pečeno zelenjavo, med katero je celo solata. Zraven ponudi čimičuri, za posladek pa klasično ameriško sladico za k tabornemu ognju, s'more.
TASTE OF THE COUNTRY / 2022 / Velika Britanija / Režija: Olivia Grove
TV klinika z Davidom Zupančičem je pogovorna 25-minutna popoldanska oddaja, v kateri bo David Zupančič, javnosti sicer znan kot zdravnik infektolog, pisatelj in ustvarjalec podkastov, gostil različne strokovnjake s področja medicine ter ljudi, ki so imeli izkušnjo bolezni. Z njimi se bo pogovarjal o simptomih posamezne bolezni in procesu zdravljenja. V prvi oddaji z naslovom Parodontalna bolezen – od diagnoze do zdravljenja bosta gosta parodontolog Tom Kobe, dr. dent. med., spec. parodontologije, ter mlada igralka Ana Pavlin predstavila potek zdravljenja parodontalne bolezni.
Kako v naših možganih nastaja predstava o stvarnosti, svetu okoli nas? V dokumentarni seriji v dveh delih se z nevroznanstvenico Heather Berlin odpravimo na raziskovanje delovanja človeškega uma. Možgani, ki so bili dolga stoletja skoraj nerazložljiva uganka, nam končno zaupajo svoje skrivnosti.
1. del: Zaznava je prevara
Je to, kar vidimo, resnično? Kako možgani obdelujejo informacije o zunanjem svetu, ki jim jih pošiljajo čutila, in zakaj ne moremo vedno zaupati svoji zaznavi? Katere so presenetljive zvijače in bližnjice, s katerimi nam možgani pomagajo, da sploh lahko preživimo? O tem v prvem delu serije Naši možgani.
YOUR BRAIN / ZDA / 2023 / Režija: Michael Bicks, Anna Lee Strachan
Vsak od nas ima svojo zgodbo, ki dokazuje, da je vloga učitelja več kot zgolj podajanje znanja. In v današnji oddaji dajemo besedo prav njim, učiteljem. Kakšen vpliv ima lahko učitelj na otroka? Koliko se učitelji v razredu tega zavedajo? Kakšen je odnos družbe do šole, učiteljev in izobraževanja in koliko se je spremenil? Kako se približati učencem in jih spodbujati k učenju novega znanja? O tem, da je poučevanje več kot le poklic in predajanje znanja, sta prepričana Mira Širaj, upokojena učiteljica matematike in fizike, ki je že zelo zgodaj vedela, da želi poučevati, in Nermin Bajramović, prav tako učitelj matematike ter obenem ravnatelj Osnovne šole Gabrovka – Dole. Tudi Jožica Frigelj že več kot štiri desetletja stoji za katedrom in s svojim znanjem ter srčnostjo oblikuje prihodnje generacije.
Kako so se jih med šolanjem za vedno dotaknili posamezni učitelji, nam bodo razkrili tudi nekateri znani TV obrazi.
Gostimo tudi dr. Igorja Saksido, profesorja na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer z dinamičnim in inovativnim pristopom k poučevanju izobražuje nove generacije učiteljev.
V rubriki Ah, ta splet! bomo spoznali spletno platforma Astra AI, ki ponuja digitalne inštrukcije, oddajo pa končali s kvizom (Spo)znanje generacij, v katerem se bomo tudi lahko naučili česa novega.
V srednjeveškem mestecu Vodnjan v hrvaški Istri sta slovenska arhitekta med prenovo vrstne hiše za starimi opleski odkrivala očarljive kamnite zidove in številna zazidana vrata. Z radovednim in skrbnim pristopom sta iz stavbe odvzemala, kar je bilo odvečnega, ohranila glavne poteze in ji podarila dotik večnega. Kraljevski tretma za eno tistih prenov, ob katerih obnemimo.
Kje si ustvariti dom, če te ves čas vleče v naravo in ti je pomemben zdrav način življenja v mirnem okolju? Mlad par si je izbral Bled in polovico hiše z velikim vrtom. Notranjost sta si uredila tako, da skoraj ni dela s pospravljanjem, poseben poudarek pa sta dala tudi dobri regeneraciji.
Mlad fant, ki se je po nekaj letih vrnil iz tujine, je želel v domovini zaživeti samostojno življenje. Cene nepremičnin so medtem dodatno poskočile in edina smiselna rešitev je bila ureditev podstrehe družinske hiše, ki je bila do tedaj bolj ali manj ropotarnica, streha pa je že tako in tako klicala po obnovi. Sprehodili se bomo po tej prenovljeni podstrehi in kakšen korak bo tudi malce bol previden, ker bomo zakorakali tudi po nadvse zanimivem steklenem stropu.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Digitalna pomočnika, na primer Siri pri Applu in Alexa pri Amazonu, aplikacije za navigacijo, ki izračunajo, koliko časa bomo vozili denimo od Ljubljane do Maribora, pa takšne, ki ustvarjajo besedila, fotografije, celo glasbo. Umetna inteligenca se je močno zasidrala že na vseh področjih življenja. Z njo si pomagamo vsi, tudi oglaševalci. Lani je naše oglaševalsko razsodišče celo prvič razsojalo o primernosti oglasa, ustvarjenega z uporabo umetne inteligence. Kako je presodilo in kakšne izzive prinaša hitri razvoj te tehnologije?
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.
V prvi oddaji nove sezone se bo z vprašanji v kvizu Joker srečala profesorica geografije in sociologije, sicer pa strastna nabiralka, zeliščarka ter organizatorka Slovenskega festivala divje hrane Karmen Gajšek. Kozjansko je njen svet, ceni neokrnjeno naravo, sredi katere živi. V sebi skriva tudi glasbeni in plesni talent. Denar bi namenila za obnovo hiše na tradicionalni način, zato ji bo na pomoč priskočil parter Bostjan Jančič. Družili pa se bomo tudi z voditeljico, komunikacijsko trenerko, mediatorko in mentorico za osebni in poslovni uspeh Sašo Einsiedler.
Če je vaša srečna številka 13, potem imate res neverjetno srečo, saj se to soboto začne nova, že 13. sezona oddaje Kaj dogaja? Kdo bo dobival dodatke, kdo razkriva podatke in kdo pije ta kratke? Na terenu smo preverili, kako bi nova pravila o prodaji alkohola vplivala na delo v osnovnih šolah, magister Baltić pa raziskuje besede, ki jih je naplavila nova ameriška trgovinska vojna. V 6. sezoni politične telenovele Palomar se na skrivnem sestanku v Ljubljani srečata Putin in Trump, Robert Petan pa se s skupino L. A. Lukers poslavlja od Dallasa. Naš gost bo glasbenik Marko Hatlak, ki se nam bo seveda pridružil tudi na Mali terasi, kjer bo, kot posebno darilo srbskega predsednika Aleksandra Vučića, zadonela stara dobra I tebe sam sit Ljubljano.
Spremljajte aktualno vremensko napoved z opozorili in zanimivimi informacijami vsak dan v sklopu informativnih oddaj.
Razburljiva sodna drama secira razpad zakonske zveze. Film z izjemno Sandro Hüller v glavni vlogi je osvojil zlato palmo na festivalu v Cannesu leta 2023. Pet nominacij za oskarja 2024 in zlati kipec za najboljši izvirni scenarij.
Uspešna nemška pisateljica Sandra, njen mož Samuel in njun slabovidni enajstletni sin Daniel živijo odmaknjeno življenje v odročnem kraju v francoskih Alpah. Nekega dne Samuela najdejo mrtvega v snegu v bližini njihove hiše … Je skočil? Padel? Ali pa ga je ubila žena?
Originalni naslov: ANATOMIE D´UNE CHUTE
Leto produkcije: 2023
Država: Francija
Žanr: kriminalna drama
Režija: Justine Triet
Scenarij: Justine Triet in Arthur Harari
Igrajo: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado-Graner, Samuel Theis
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.
Neveljaven email naslov