Gorenjski kriminalisti so s kriminalisti iz avstrijske Koroške končali preiskavo umora 33-letne ženske na območju brniškega letališča. Umoril jo je njen nekdanji mož, ki jo je v zasedi pričakal na parkirišču ob letališču.
Na PU Kranj so navedli, da je žrtev v četrtek okoli 19.20 z letalom iz Carigrada prispela na brniško letališče. "Po opravljenih formalnostih na meji in letališču se je sama odpravila na bližnje parkirišče, kjer je imela parkiran avtomobil. Ko je pristopila do vozila, je do nje pristopil moški in ji na zahrbten in grozovit način z ostrim predmetom povzročil več vbodnih ran po telesu. Moški, čigar identiteta še ni bila znana, jo je v bližini njenega avtomobila čakal dlje časa. Dejanje je izvedel v zelo kratkem času in se z avtomobilom z avstrijskega registrskega območja s kraja odpeljal neznano kam."
Vodja oddelka za organizirano kriminaliteto na Policijski upravi Kranj Luka Pisovec je povedal, da so po ogledu kraja umora ugotovili, da je žrtev imela več globokih vbodnih, prav tako so ugotovili njeno identiteto – žrtev je bila triintridesetletna državljanka Irana, ki je imela v Avstriji urejen status za bivanje.
"Storitev dejanja umora je potekala zelo hitro, storilec pa je žrtev čakal na parkirišču daljše časovno obdobje," je dejal Pisovec.
Po prvih ustreznih dokazih so gorenjski kriminalisti prek tožilstva in sodišča v Kranju podali predlog za izdajo evropskega naloga za prijetje in predajo. O tem je bilo nato obveščeno državno tožilstvo v Celovcu in avstrijski varnostni organi, ki so nato v soboto popoldne na območju Celovca osumljenca prijeli, pridržali in izvedli vsa nujna preiskovalna dejanja. Osumljenec je trenutno priprt in čaka na postopek izročitve slovenskim policistom. O nadaljnjih postopkih bo odločalo deželno sodišče v Celovcu.
Kazen najmanj 15 let zapora
Gorenjski kriminalisti so v soboto na okrožnem državnem tožilstvu v Kranju podali kazensko ovadbo zoper 39-letnega Iranca zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja umora na zahrbten in grozovit način, za kar je predpisana kazen zapora najmanj petnajst let.
Gottlieb Türk je povedal, da so osumljenca prijeli na delovnem mestu v supermarketu v Celovcu. Prijetje so izvedli policisti Deželnega kriminalističnega urada Koroške v sodelovanju s policisti specialne enote EKO Cobra.
Po prijetju je bil osumljenec zaslišan in obveščen tudi o razlogih za odvzem prostosti. "Med zaslišanjem, ki ga je opravil policist deželnega kriminalističnega urada Koroške, je osumljenec priznal, da je na parkirišču ljubljanskega letališča z nožem umoril nekdanjo ženo," je povedal Türk in dodal, da so med preiskavo odkrili kuhinjski nož, s katerim naj bi storilec umoril nekdanjo ženo, najdena so bila tudi oblačila, ki naj bi jih nosil med dejanjem, zavarovane pa so bile tudi sledi na vozilu, s katerim se je pripeljal na kraj umora.
Osumljenec je v Avstrijo prišel leta 2017 skupaj z nekdanjo ženo in dvema otrokoma. Njuna prošnja za mednarodno zaščito je bila zavrnjena, vendar sta imela urejeno dovoljenje za prebivanje v Avstriji. Par se je leta 2008 poročil v Iranu, lani pa se je ločil. Storilec in žrtev sta imela tri otroke, najmlajši se je rodil v Evropi. Dva izmed otrok sta bila predana pristojnim organom za skrbništvo za mladoletne. Tretji otrok je na avstrijskem Koroškem v institucionalni oskrbi.
Mesec: Nasilja nad ženskami je več, kot smo si pripravljeni priznati
Na femicid na Brniku se je odzval tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. "Femicid je le vrh ledene gore nasilja nad ženskami, ki ga je v naši družbi bistveno več, kot smo si pripravljeni priznati. Ta isti petek sem bil zvečer na Ptuju, kjer smo zaznamovali 20-letnico varne hiše, torej zatočišča žensk, ki bežijo pred nasiljem. Grozljiv podatek je, da v 20 letih nikoli ni bila prazna," je zapisal.
"Umor partnerke na letališču je novo opozorilo, da je treba pravi čas storiti vse za zaščito žrtve in umik povzročitelja. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo nedavno pripravili in sprejeli Resolucijo za boj proti nasilju v družini in nad ženskami, ki opozarja na manko preventivnih aktivnosti, izobraževanj strokovnjakov, ki se v praksi spopadajo z nasiljem, še posebej pa izpostavlja zelo ranljiv položaj priseljenk, ki so žrtve nasilja. Naša naloga je ustvariti družbo, v kateri bo vsak lahko živel brez strahu pred nasiljem, in vsak od nas lahko prispeva k temu," je dodal.