Po neuradnih podatkih naj bi zaradi zapletov po okužbi z vodo, v kateri so bile fekalije, umrl desetmesečni dojenček, ki naj bi ga zdravili v ljubljanskem kliničnem centru. Zdravniki sicer še niso potrdili, da je vzrok smrti prav neposredna okužba z onesnaženo vodo, policija pa vodi preiskavo.
Pred okužbo naj bi bil otrok popolnoma zdrav, kar je ob robu seje zdravstvenega sveta uradno potrdil tudi strokovni direktor Pediatrične klinike UKC-ja Ljubljana Rajko Kenda. Zdravili so ga več kot dva meseca, a mu žal ni bilo pomoči in je "zaradi hude, težke in redke bolezni tudi umrl". Ob tem je poudaril, da gre za "bolezen, ki se pogosto konča z odpovedjo ledvic, včasih žal tudi s smrtjo, je pa posledica okužbe, za katero je lahko kriva tudi voda".
Se je pa v občini pred meseci z bakterijo E. coli zaradi onesnaženega zajetja vode okužilo več kot 200 ljudi, ki so se slabo počutili, imeli povišano telesno temperaturo, bruhali in imeli drisko, a nihče ni imel resnih težav.
Fekalije so v vodi zaznali na začetku junija
Direktor JP Komunala Cerknica Stojan Franetič je pojasnil, da so prve ukrepe na območju Loške doline uvedli na začetku junija, ko je ZZV Novo mesto po večjih nalivih čez konec tedna 7. junija odvzel vzorce vode, za katere so dan pozneje neuradni podatki kazali na sum velike fekalne onesnaženosti. Takoj so uvedli prepoved pitja vode in njeno prekuhavanje.
Na zdravstvenem inšpektoratu so nato izvedli izredni nadzor, 17. junija pa uvedli začasni ukrep prekinitve dobave pitne vode iz vira Obrh. Inštitut za varovanje zdravja je namreč podal mnenje, da je na območju vodooskrbnega sistema Stari trg-Lož najverjetnejši vzrok za fekalno kontaminacijo pitne vode vir Obrh, "saj je bil ta oporečen, priprava vode pred distribucijo v sistem ni bila ustrezna in ni zagotavljala stalne mikrobiološke skladnosti pitne vode".
Uveden je bil postopek filtriranja vode, izvajalec pa je začel kloriranje in redno vzorčenje vode. Poleg tega upravljavec uporabnike od takrat obvešča o ukrepu prekuhavanja pitne vode.
Prekrškovni postopek in kazenska ovadba
Zdravstveni inšpektorat je uvedel tudi prekrškovni postopek po zakonu o zdravstveni ustreznosti živil in izdelkov ter snovi, ki prihajajo v stik z živili. Za prekršek pravne osebe je predvidena denarna kazen od 2.086,49 evra do 33.383,41 evra, odgovorne osebe pravne osebe pa od 125,19 evra do 1.043,23 evra.
Cerkniško komunalno podjetje je na policijsko postajo v Cerknici podalo kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu zaradi onesnaženja pitne vode s fekalijami. Vodo je namreč najverjetneje onesnažil malomaren človek, ki je po polju razlil fekalne vode iz greznice. Toda krivca je nemogoče najti, ker gre za kraški svet, v zajetje pa se stekajo vode s širokega območja, celo s hrvaške strani, je za TV Slovenija poročal Matevž Podjed.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje