Med listinami je tudi pismo vodje misije ZN-a na Kosovu Harrija Holkerija, naslovljeno na zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Preostalih podrobnosti o pismu na ministrstvu niso razkrili.
Slovensko pravosodno ministrstvo je pred tem v sporočilu za javnost že potrdilo, da je predsednica kranjskega okrožnega sodišča Terezija Zorko ministrstvo obvestila, da so ponoči ob 1.15 po sklepu dežurnega preiskovalnega sodnika iz pripora v Radovljici izpustili Agima Cekuja, ki so ga pred preiskovalnega sodnika privedli v sredo. Preiskovalni sodnik se je za izpustitev odločil na podlagi tretjega odstavka 525. člena zakona o kazenskem postopku. Ta sicer med drugim govori, da preiskovalni sodnik izpusti tujca, če prenehajo razlogi za pripor ali če ni podana prošnja za izročitev v roku, ki ga je on določil, upoštevajoč pri tem oddaljenost države, ki zahteva izročitev.
Vodja misije ZN-a na Kosovu zahteval izpustitev Agima Cekuja
Tiskovna agencija Srbije in Črne gore Tanjug je poročala, da je Holkeri od zunanjega ministra Rupla zahteval takojšnjo izpustitev Cekuja. Vodja UNMIK-a naj bi Ruplu v pismu zatrdil, da je Ceku pod njegovo jurisdikcijo in da nalog srbskih oblasti za njegovo aretacijo nima pravne veljave. Holkeri naj bi zato od Rupla zahteval, naj razveljavi nalog in Cekuja nemudoma izpusti na prostost. Nekdanjega poveljnika Osvobodilne vojske Kosova Agima Cekuja so slovenske oblasti ponoči izpustile iz pripora.
Poveljnika Kosovskega zaščitnega korpusa in nekdanjega poveljnika razpuščene Osvobodilne vojske Kosova Agima Cekuja so aretirali včeraj popoldne na letališču Brnik. Kot je dejal po izpustitvi, so ga aretirali na podlagi tiralice srbskih oblasti, srbska sodišča pa niso pristojna za kazniva dejanja, storjena na območju Kosova. Nekdanji pripadniki Osvobodilne vojske Kosova so podvrženi mednarodnemu pravu, torej pristojnosti misije ZN-a v pokrajini in kosovskim institucijam, je dejal Ceku.
Ceku je bil poveljnik OVK-ja med vojno na Kosovu leta 1999. Boril se je tudi proti Srbom med vojno na Hrvaškem v prvi polovici 90. let. Po prihodu uprave ZN-a in mirovnih enot pod vodstvom Nata je postal poveljnik Kosovskega zaščitnega korpusa. Za njegovo izročitev je včeraj zaprosil srbski pravosodni minister Vladan Batić.
Demonstracije v Prištini
Včeraj popoldne so zaradi Cekujeve aretacije v Prištini izbruhnile demonstracije; na njih je več sto kosovskih Albancev zahtevalo njegovo izpustitev, je poročal Reuters.
Srbske oblasti obtožujejo Cekuja genocida
Agima Cekuja srbske oblasti obtožujejo genocida nad srbskim prebivalstvom med vojno na Kosovu leta 1999, ko je bil poveljnik zdaj razpuščene Osvobodilne vojske Kosova. Ceku je končal vojaško akademijo v nekdanjem SFRJ-ju, leta 1991 je dezertiral iz tedanje Jugoslovanske ljudske armade, bojeval pa se je tudi proti Srbom med vojno na Hrvaškem v prvi polovici 90. let. Povezujejo ga tako z operacijami na Kosovu kot tudi z vojaškimi akcijami hrvaške vojske v Medaškem žepu in operacijo Nevihta, po kateri mu je nekdanji hrvaški predsednik Franjo Tudjman podelil čin štabnega brigadirja, prejel pa je tudi več odlikovanj. Pod njegovim poveljstvom so oborožene enote kosovskih Albancev zasedle večji del Kosova, ki je še zdaj pod njihovim nadzorom. V tej operaciji naj bi kosovski Albanci zagrešili največ omenjenih hudodelstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje