Pri nas je bilo leta 2005 prijavljenih nekaj več kot 108.500 kosov orožja, a glede na to, da ga policisti vsako leto zasežejo od 2.000 do 3.000 kosov je skoraj nemogoče napovedati, koliko ga je dejansko v obtoku.
Vsako leto se izda med 2.500 in 3.000 nabavnih dovoljenj za orožje, vendar so v te številke vključeni tudi podatki o prepodaji, kjer isti kos orožja zamenja lastnika.
Rad bi posedoval orožje. Kaj moram storiti?
Vsak, ki si želi legalno priskrbeti orožje, mora za to zaprositi pristojni organ. Ta mu lahko izda dovoljenje za nabavo orožja, dovoljenje za nabavo streliva, orožni list in dovoljenje za posest orožja le v primeru, če je dopolnil 18 let, če nima sodne ali policijske kartoteke, če je zanesljiv, če ima za nabavo orožja upravičen razlog in če ima opravljen zdravniški pregled ter preizkus znanja o ravnanju z orožjem.
Posameznik sme nositi orožje, če ima pri sebi orožni list, oziroma ga sme prenašati, če ima pri sebi ustrezno drugo orožno listino in listino o istovetnosti, ki jo je izdal državni organ in je opremljena s fotografijo, pri čemer mora policistu pokazati listino na njegovo zahtevo.
Vlogo za izdajo dovoljenja za zbiranje orožja lahko oseba pošlje upravni enoti po pošti oziroma jo vloži neposredno na sedežu upravne enote, kjer ima stalno prebivališče.
Zakonodaja navaja, da je za neupravičeno posedovanje orožja zagrožen odvzem orožja in denarna kazen med 208,65 evra (50.000 SIT) in 1.251,88 evra (300.000 SIT).
Kdo ni upravičen do orožja?
Orožja se ne izda posamezniku, ki je pravnomočno obsojen za naklepno kaznivo dejanje z elementi nasilja, ali posamezniku, ki je s pravnomočno odločbo obsojen za prekršek zoper javni red in mir z elementi nasilja.
Zakon o orožju, ki med drugim ureja tudi zbiranje, hrambo in pravila nošenja orožja, postavlja nekatere dodatne omejitve za posameznike. Tako orožja ne morejo pridobiti posamezniki, ki so pravnomočno obsojeni za naklepno kaznivo dejanje, posamezniki, za katere je mogoče pričakovati, da ga bodo zlorabili, in posamezniki, odvisni od alkohola ali mamil.
Uradne organe preverja Sova
Uporabo strelnega orožja s strani varnostnih organov preverja Slovenska obveščevalno - varnostna agencija. Skladno z zakonodajo vodi evidenco uporabe strelnega orožja, ki vsebuje vse potrebne podatke o uradni osebi organa, ki je uporabil strelno orožje. Shranjujejo se ime, rojstni podatki, razlog, način, kraj in čas uporabe strelnega orožja, obvestilo policijske postaje in obvestilo o morebitnih telesnih poškodbah - še pet let po uporabi orožja.
Največ orožja imajo lovci
Pravila o vrsti in moči lovskega orožja za lovce dodatno ureja Lovska zveza Slovenije. Okoli 22.000 lovcev ima po uradnih podatkih največ orožja v državi, vsak navadno okoli 5 kosov. Lovske zveze pred vsako sezono dodatno preverijo sposobnosti tako lovcev kot orožja, kar predpisuje poseben pravilnik.
Kaj sploh je to orožje?
Zakon o orožju v 2. členu opredeljuje, da je orožje "predmet, izdelan ali prilagojen tako, da lahko pod pritiskom zraka, smodnikovih ali drugih plinov ali drugega potisnega sredstva izstreljuje krogle, šibre ali druge izstrelke, oziroma razpršuje pline, tekočino ali drugo substanco in drugi predmeti, ki so po svojem bistvu namenjeni zlasti da z neposrednim učinkovanjem preprečijo ali zmanjšajo napad ali nevarnost, za lov ali za športno streljanje."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje