TV Slovenija, ki se sklicuje na hrvaške medije, navaja, da gre za Josipa Zagajskega iz Markuševške Trnave blizu Zagreba, ki pa že dolgo ne živi več v domačih krajih, temveč v hrvaški prestolnici. 59-letnik se je pred letom dni vrnil iz zapora v Nemčiji, kjer je prestajal osemletno zaporno kazen, ker je na turško veleposlaništvo vrgel bombo. Ko je bil izpuščen iz zapora, so ga Nemci izgnali na Hrvaško, od tedaj pa je njegovo ime zapisano tudi na t. i. črni schengenski listi.
ZAGAJSKI TUDI POD DROBNOGLEDOM HRVAŠKE POLICIJE
Jutarnji.hr poroča, da je nekaj deset hrvaških policistov, opremljenih z detektorjem kovin in s psom, izurjenim za iskanje razstreliva, v soboto zjutraj obkolilo njegovo zagrebško stanovanje. Najprej so temeljito pregledali okolico stavbe, nato pa vdrli v njegovo najeto stanovanje. Ugotovili so, da Zagajskega pravzaprav ne pozna nobeden izmed njegovih sosedov, res pa je, da so sosednja stanovanja v stavbi, v kateri je tudi Mercatorjeva trgovina, večinoma prazna.
Kot smo že pisali, je v petek aretirani Hrvat veteran domovinske vojne. Gre za 90-odstotnega invalida, ki se je med vojno v južni sosedi bojeval na območju Vukovarja, pri čemer je bil ranjen v glavo. Od tedaj boleha za različnimi hudimi duševnimi boleznimi.
Polbrat ga ni videl že dva meseca
Da je Zagajski bolan in da ima težave, ki so posledica vojnih travm, je povedal tudi njegov polbrat Stjepan Horvatić. Dodal je, da ga ni videl že dva meseca. Večernji list pa zanika, da bi imel postravmatsko motjo (PTSM) in trdi, da gre pri aretiranem za kompleksnejše bolezni.
Premier Borut Pahor je o incidentu v zvezi s prijetjem hrvaškega državljana, ki naj bi pripravljal atentat nanj, na klavzuri stranke na Rogli dejal, da odgovornosti za to ne gre pripisati hrvaški vladi, veseli pa ga stalni stik s hrvaško kolegico Jadranko Kosor, s katero je dogovorjen, da se v prihodnjih 10 dneh srečata.
Areh: PTSM se razvije pri tretjini vojakov
Forenzični psiholog Igor Areh pa je za TV Slovenija dejal, da gre pri Hrvatu verjetno za neko kombinacijo PTSM-ja, bolj znanega kot vietnamski sindrom, in neke druge duševne motnje. "Zelo namreč diši po shizofreniji, /.../, po nekih mesijanskih blodnjah, po tem, da ima človek neko prepričanje, da je poklican za to, da stori neko dejanje."
PTSM se sicer razvije pri približno tretjini vojakov - ali v blažji ali v hujši obliki, in sicer odvisno od tega, v kakšnem okolju živimo, ali nas to sprejema ali zavrača; kako se soočamo s stresom; pomembna je tudi čustvena in osebnostna zrelost, pojasnjuje Areh.
Vuršić: Dogodek izzvale tudi izjave politikov obeh držav
Ta motnja je velika težava zadnjih nekaj let, je za TV Slovenija povedal novinar Jutarnjega lista Vlado Vurušić. Posledice so na Hrvaškem, ki ima 350.000 veteranov, vidne v velikem številu samomorov, socialnih težavah nekdanjih vojakov, ki se težko vključujejo v družbo, nezaposlenosti ipd.
Kljub duševnim motnjam in kriminalni preteklosti Zagajskega, pa po mnenju novinarja ni naključje, da je z zločinom zagrozil prav slovenskemu ozemlju. Vurušić pravi, da to kaže na stanje atmosfere v odnosih med državama, ki so po njegovem najslabši v zgodovini. Pri tem je opozoril, da so slovenski in hrvaški politiki v zadnjem času podajali izjave, ki so dvigovale temperaturo. In ta je nekako izzvala mednarodni konflikt.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje