Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je že končal zbirati dokazila, so povedali v družbi. NPU je v sredo preiskave izvedel pri osmih fizičnih in petih pravnih osebah, gre pa za sum storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in kaznivega dejanja pomoči pri kaznivem dejanju zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.
Oškodovana družba je Premogovnik Velenje. V upravljavcu edinega premogovnika v državi so pojasnili, da se preiskava nanaša na posle v letih 2017 in 2018, ko je družbo vodil Ludvik Golob, članica uprave pa je bila Mojca Letnik.
Po pojasnilih policije sta osumljeni osebi iz oškodovane družbe s pomočjo drugih osumljencev s sprejetjem pravnih aktov oddali posel povezani osebi in podizvajalcu, čeprav sta se zavedali, da je bilo predhodno izvedeno javno naročilo, na katerem so prejeli ugodnejši ponudbi dveh ponudnikov.
Zasegli dokumentacijo in elektronske naprave
Z generalne policijske postaje so sporočili, da so preiskovalci med 13 preiskavami stanovanjskih in poslovnih prostorov na območju Celja, Maribora, Ljubljane in Kopra zasegli listinsko dokumentacijo, elektronske podatke in elektronske naprave.
"Preiskovalci danes nadaljujejo kriminalistično preiskavo, in sicer pregledujejo zasežene podatke, zbirajo obvestila in izvajajo druge nujne operativne aktivnosti. Nobena osumljena oseba ni bila pridržana," so ob tem zapisali v sporočilu za javnost.
Po poročanju portala Necenzurirano so v javnem naročilu v Tešu, ki ga je takrat vodil Arman Koritnik, in Premogovniku Velenje želeli najti izvajalca storitev za dela na deponiji premoga in pri sanaciji ugreznin na območju rudnika. Do izteka roka so prejeli osem ponudb, nato pa dve najugodnejši ponudbi prezrli in razpis razveljavili. Namesto tega so posel neposredno oddali podjetju RGP, ki je predtem oddalo ponudbo skupaj s podjetjem Andrejc, vrsto let enim od hišnih dobaviteljev Teša in premogovnika.
To po navedbah portala samo po sebi ne bi bilo sporno, če se v RGP-ju posla na deponiji ne bi odločili oddati podizvajalcu, saj sami zanj niso imeli ne kadra ne mehanizacije. Le nekaj mesecev pozneje so tako objavili javni razpis za najem storitev, ki bi jih morali opraviti sami. Kot edino se je odzvalo podjetje Andrejc, ki je predtem z RGP-jem oddalo ponudbo na razveljavljenem razpisu. Za dela na deponiji je podpisalo petletno pogodbo, vredno 6,6 milijona evrov (z DDV).
Za navedena kazniva dejanja je predpisana kazen zapora do osmih let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje