Foto:
Foto:
Hanžek je kritiziral delo države v primeru Črni les
Dogajale so se skrivnostne reči

Mariborska podjetnica je odločno zanikala vsa namigovanja, da so starostniki v hotelu umirali pogosteje kot drugod in da se je okoriščala z njihovo smrtjo. Priznala pa je, da hotel nima vseh potrebnih obratovalnih dovoljenj in soglasij.

V hotelu Črni les pri Lenartu naj bi umrlo nenavadno veliko število starostnikov, nekateri od njih pa naj bi vse svoje premoženje zapustili Lajhovi.

Ombudsman Hanžek o hotelu Črni les
Varuh človekovih pravic pa je na ločeni novinarski konferenci spregovoril o dogajanju v hotelu Črni les. Samega dogajanja v hotelu ni želel komentirati, v zvezi z ravnanjem pristojnih organov pa meni, da se je država izkazala za neučinkovito, saj se ob tem, da nekdo krši pravila na več področjih, državni organi ne morejo dogovoriti, kdo je za kaj pristojen. Po njegovih besedah se spet ponavlja zgodba, da različne institucije porabijo več časa za dokazovanje, da za nekaj niso pristojne, kot bi ga porabile, če bi kaj storile.

"Kdor je dovolj nesramen, lahko mirno dela po svoje," vse skupaj pa je spodbuda
nelegalnemu in kriminalnemu dejanju, s čimer država državljanom tudi sporoča, da je tisti, ki dela po pravilih, neumen, je dodal Hanžek.

Aktualno na TV Slovenija: Lajhova izpostavila legalnost
Na vseh pristojnih ministrstvih so vedeli za dejavnost hotela, oskrbovance pa so v Črni les pošiljali naravnost iz bolnišnic oz. so jih tja napotile socialne službe, za pet oskrbovancev so stroške nastanitve celo plačevale občine, je v oddaji Aktualno na TV Slovenija dejala lastnica spornega hotela Lajhova.

Ministrstvo zanika navedbe Lajhove
V zvezi s tem je državna sekretarka na ministrstvu za delo Lidija Apohal poudarila, da uradna inštitucija, na primer bolnišnica, nobene osebe ne more nekam "kar napotiti". Bolnika lahko edino odpustijo v domačo oskrbo ali pa pošljejo na negovalni oddelek ene od petih slovenskih bolnišnic, ki to dejavnost izvajajo. Zanikala je tudi, da bi na ministrstvu trdili, da za Črni les niso vedeli. Lajhova naj bi se namreč na enega od njihovih razpisov za opravljanje dejavnosti oskrbe starejših tudi prijavila, a ji je bila vloga skladno s predpisi vrnjena, ker je ni pravilno naslovila. Ob naslednjem razpisu pa se sploh ni prijavila, je še razložila Apohalova.

Inšpektor: Lajhova brez registracije
Glavni tržni inšpektor Roman Kladošek je ob tem opozoril, da je Lajhova že leta 2000 brez uradne registracije opravljala gostinsko dejavnost, zaradi česar so ji na tržnem inšpektoratu tudi izdali odločbo o prenehanju dejavnosti. Tako je Lajhova svoj status uredila na obrtni zbornici in po Kladoškovih besedah eno leto tudi poslovala zakonito. Zaradi novih nepravilnosti pa je od tržnega inšpektorata spet dobila odločbo o prenehanju dejavnosti. Za tem je za opravljanje svoje dejavnosti registrirala gospodarsko družbo, tako so morali tržni inšpektorji postopek začeti znova. Po Kladoškovih besedah so Lajhovi leta 2002 ponovno izdali prepoved opravljanja gostinske dejavnosti, takrat pa naj v hotelu ne bi bilo nastanjenih starejših oseb.

Pravo: država ni storila nič konkretnega
Predstavnik ljubljanske pravne fakultete Erik Kerševan je opozoril na dejstvo, da navkljub vsem nepravilnostim, ki so se nadaljevale več let, država še vedno ni naredila ničesar konkretnega. Po njegovem mnenju pa to ni edini primer v Sloveniji. Menil je, da če po več letih nezakonitega poslovanja Lajhovi še niso preprečili opravljanja dejavnosti, sama tega ne more razumeti kot znak, da je njeno početje pravilno in legalno. Z njim se je strinjal tudi državni sekretar Omerzu. Po njegovem mnenju namreč nihče ne more pravnih postopkov krojiti po lastni presoji in potrebi.

Ministrstvo za zdravje: obveščeni šele minuli petek
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Dorijan Marušič je zatrdil, da so bili na ministrstvu šele minuli petek obveščeni o dogajanju v Črnem lesu. Tja so poslali inšpekcijo, ki je po Marušičevih besedah ugotovila nepravilnosti pri hrambi zdravil, iz zdravstvenega doma v Lenartu pa naj bi jih opozorili še o tem, da je nekaj oskrbovancev hotela okuženih z nalezljivo boleznijo. Lajhova je inšpekcijo ministrstva označila kot "nočno vizito". Zatrdila je, da so oskrbovance, ki so bili odpeljani iz Črnega lesa, odpeljali popolnoma neupravičeno, saj naj bi le tako "opravičili svoj nočni obisk".