Zoper Časarja teče sodna preiskava zaradi še enega domnevno fiktivnega posla. Foto: BoBo
Zoper Časarja teče sodna preiskava zaradi še enega domnevno fiktivnega posla. Foto: BoBo
Nova obtožnica proti bivšemu direktorju Luke Koper


Za vodenje postopkov odkupa zemljišč v Pomurju je Luka konec leta 2007 najela podjetje inženiring Graj iz Murske Sobote. Grajev račun se je tako v kratkem času odebelil za 1,5 milijona evrov. Tožilstvo ugotavlja, da so bile parcele preplačane, nekatere storitve po večkrat plačane, računi pa v večji meri fiktivni. Graj naj bi Luki izstavil račune za storitve pri 680 parcelah, čeprav jih je pogodba navajala le 150. Vse to naj bi dobro vedela tako Časar kot tudi direktor podjetja Graj, Robert Graj. Tako naj bi si Graj na račun Luke pridobil za 700 tisoč evrov protipravne premoženjske koristi.

Časar in njegova "beltinška banda"
Visoke zneske, ki jih je Graj dobival od Luke, je nato Robert Graj kot plačilo za namišljene storitve naprej nakazoval različnim pomurskim podjetjem, ugotavlja tožilstvo. Ta so dvigovala gotovino in jo spravila nazaj v roke Roberta Graja. Glavni koordinator domnevno nezakonitih poslov naj bi bil Časarjev stric Jožef Hozjan. Prav on naj bi naročal, komu in kako naj se nakazuje denar ter se na murskosoboški občini dogovarjal za odkup zemljišč.

In kako naj bi si deseterica obdolženih omastila prste z luškim denarjem? Tako, da je denimo Graj podjetju INOKS Jožeta Pavlinjeka plačal 40 tisoč evrov za izdelavo količkov za označevanje zemljišč. Po ugotovitvah tožilstva pa je INOKS namesto količkov dejansko izdelal ograjo in nadstreške za Časarjevo hišo v Portorožu.

Prve hišne preiskave zaradi poslov med Luko in Grajem so sicer kriminalisti opravili že aprila 2009, ko je bil Časar še predsednik uprave. Kmalu po razrešitvi s tega položaja se je za nekaj časa zaposlil prav v Graju. Z denarjem od luških poslov naj bi za fiktivno svetovanje plačevali tudi Hozjanovemu sodelavcu, italijanskemu državljanu Paolu Simonettiju. Za nikoli opravljene storitve naj bi bogato nagradili tudi projektantska in svetovalna biroja Ivice Bošnjakoviča in Zoreta Jezerška Bošnjakoviča ter Vladimirja Železnikarja, ki se ukvarja s tehničnim nadzorom.

Pomurska hobotnica vse do Obale
Med obdolženimi je tudi podjetje ISBE Mevmeda Šerifovskega iz Portoroža. To naj bi izdalo dvanajst fiktivnih računov za količenje zemljišč v Šmarjah pri Jelšah, na podlagi katerih mu je Graj izplačal 30 tisoč evrov. V resnici pa naj bi bil denar porabljen za gradbena dela na hiši Milana Pučka v Rodiku pri Kozini. Obdolženi Pučko je bil v Luki tedaj izvršni direktor, zadolžen za investicije v terminale. Šerifovski naj bi tako del dobljenega denarja prenakazal na svoj račun, 20 tisoč evrov pa na račun Jožefa Hozjana.

Časarjev kovček: sojenje, obtožnice, tožbe, ovadbe …
Časar se v zadnjem času pojavlja le še kot obtoženec ali obdolženec. V času, ko je še vodil Luko, pa tudi pozneje, si je namreč nakopal precejšnje število sodnih in odškodninskih postopkov zaradi prekoračitve pooblastil, protipravnega pridobivanja premoženjske koristi, neupravičenega nakupovanja zemljišč in finančnega izčrpavanja podjetja. Tako mu zdaj, skupaj s Srečkom Prijateljem in Marjanom Mikužem sodijo za zlorabo položaja in prejemanje podkupnine pri luških poslih na Krasu.

Zoper Časarja teče sodna preiskava zaradi še enega domnevno fiktivnega posla. Luka je enemu izmed podjetij, ki se ukvarjajo z varovanjem, namreč plačevala več tisoč evrov na mesec za varovanje, čeprav naj tega ne bi nikoli opravljali. Zaradi domnevno negospodarnega poslovanja je Luka takoj po razrešitvi zoper Časarja in še 11 nekdanjih članov uprave in nadzornega sveta vložila še odškodninsko tožbo v vrednosti 35 milijonov evrov.

Eugenija Carl, TV Slovenija

Nova obtožnica proti bivšemu direktorju Luke Koper