PU Maribor je predstavil izsledke daljše kriminalistične preiskave, ki se je končala s hišnimi preiskavami na petih lokacijah na območju Maribora.
"V sklopu preiskave, usmerjene v delovanje dobro organizirane hudodelske združbe z območja Maribora in tujine, so kriminalisti preiskovali sume storitve različnih kaznivih dejanj – ponarejanja denarja, prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami in nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva," so navedli na PU-ju Maribor in dodali, da so njihovi kriminalisti uporabljali klasične kot prikrite preiskovalne ukrepe.
Štirih kaznivih dejanj so osumljeni trije moški in dve ženski, štirje so državljani Slovenije in eden Srbije, z območja Maribora. Za enega izmed njih je preiskovalni sodnik odredil pripor.
"V sklopu kriminalistične preiskave smo ugotovili, da je kazniva dejanja ponarejanja denarja v sostorilstvu opravljalo najmanj pet ljudi ter drugi osumljenci z območja Italije. Na območju Italije so ponaredili bankovce za 20, 50 in 100 evrov. Člani hudodelske združbe iz Slovenije pa so jih spravili na območje Slovenije in v ostale države Evropske unije, kjer so jih nato prodajali za približno tretjino vrednosti pristnega bankovca. Ponarejeni bankovci so bili unovčeni v različnih trgovinah, bencinskih servisih, igralnicah, za nakupe izdelkov preko spleta in podobno," je povedal vodja Sektorja kriminalistične policije PU-ja Maribor Stanko Vidovič, ki je omenil, da so bili osumljenci previdni in dobro organizirani.
V preiskavi so zasegli 2833 ponarejenih bankovcev za 50 evrov in 390 ponarejenih bankovcev za 100 evrov oz. za 180.650 evrov ponarejenih bankovcev.
"Zaseženi ponaredki so bili izjemno kakovostni in na prvi pogled niso odstopali od pristnih bankovcev ter so vključevali tudi nekatere zaščitne elemente. V zaključni akciji je bilo sicer pri osumljencih zaseženo tudi za 21.800 evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi. Na območju Evropske unije je bilo unovčenih za devet milijonov evrov bankovcev, ki so izvirali iz istih serij ponarejenih bankovcev in ki niso več v obtoku," je pojasnil Vidovič.
V okviru mednarodnega sodelovanja kriminalistov sta bili v Italiji identificirani dve ponarejevalnici denarja, od koder so izvirali v Sloveniji zaseženi ponarejeni bankovci.
Nezakoniti prevozi tujcev iz Hrvaške v Italijo
Trojica članov hudodelske združbe je organizirala in izvajala tudi nezakonite prevoze tujcev, ki niso imeli dovoljenja za vstop v Slovenijo oz. v EU. Prevažali so jih iz Hrvaške čez Slovenijo v Italijo.
Vidovič je povedal, da so z izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov in obvestili, tudi tujih varnostnih organov, ugotovili, da so organizirali najmanj dva prevoza in na območje EU-ja prepeljali vsaj 31 tujcev, ki so nezakonito prečkali mejo in pri tem zaslužili okoli 155 tisoč evrov.
Preprodaja mamil in pištol s Kosova in Italije
Dva hudodelca sta osumljena tudi več kaznivih dejanj preprodaje mamil. "V sklopu sodelovanja s francoskimi varnostnimi organi je bilo na območju Francije zaseženih več kot 32 kilogramov prepovedane droge konoplje in 260 gramov konopljine smole. Zgolj s preprodajo prepovedane druge konoplje, ki so jo skušali prepeljati iz Španije do Slovenije, bi si lahko osumljeni pridobili premoženjsko korist v znesku med 115 in 164 tisoč evrov," je dejal vodja mariborskih kriminalistov.
Eden izmed prijete peterice pa je osumljen tudi preprodaje orožja. Kot je še pojasnil Vidovič, je preprodajal pištole znamke Bereta in Zastava, ki so bile dobavljene iz Italije in Kosova.
Zaporne kazni do 15 let
Peterici osumljencev za ponarejanje denarja grozi zapor od enega do deset let. Za tihotapljenje tujcev zapor od treh do 15 let. Za preprodajo mamil od enega do deset let zapora, za preprodajo orožja pa od pol leta do pet let zapora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje