Podobno kot v preteklih sezonah je bilo največ udeležencev nesreč v starostni skupini od 11 do 20 let, sledijo otroci, stari 10 let in manj. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.
Podobno kot v preteklih sezonah je bilo največ udeležencev nesreč v starostni skupini od 11 do 20 let, sledijo otroci, stari 10 let in manj. Foto: BoBo/Žiga Živulović jr.

Od 322 udeležencev nesreč na smučiščih se je 238 ljudi lažje poškodovalo, 63 huje, en smučar pa je dobil posebno hudo poškodbo. Najpogostejši vzrok za nesrečo je bila prevelika hitrost, sledijo pomanjkljivo smučarsko znanje, padci in utrujenost, so zapisali na spletni strani ministrstva za notranje zadeve.

Lani na spletu velik porast povpraševanja po smučarski opremi

Na spletnem primerjalniku cen Ceneje.si so lani opazili veliko zanimanje pri spletnih nakupih smučarske opreme. Povpraševanje po smučarskih očalih je zraslo za 190 odstotkov, po smučarskih čeladah in smučeh za 327 odstotkov, po smučarskih čevljih pa celo za 329 odstotkov. Povpraševanje po opremi za smučanje se je lani dvignilo za 207 odstotkov.

Na začetku letošnjega leta se je pokazalo visoko povpraševanje po alpskih smučeh, ki je bilo opazno v vseh državah vzhodne in srednje Evrope, so sporočili iz podjetja.

Največ ponesrečencev je dobilo udarnine, sledijo zlomi in zvini. Poškodbe so bile v 267 primerih posledica padcev, 33 nesreč pa se je zgodilo zaradi trka z drugim udeležencem. Največ oseb se je ponesrečilo med smučanjem, sledijo pa poškodbe med deskanjem.

Delež prebivalcev Slovenije v nesrečah na smučiščih se je glede na prejšnje sezone povečal in predstavljal 97 odstotkov. Med udeleženci iz tujine so bili še trije državljani Slovaške, po dva Hrvaške, Madžarske in Španije ter po en iz Češke in Ukrajine.

Podobno kot v preteklih sezonah je bilo največ udeležencev nesreč v starostni skupini od 11 do 20 let, sledijo otroci, stari 10 let in manj. Nekoliko več kot polovica ponesrečencev je bila moških (53 odstotkov), nekaj manj pa žensk (47 odstotkov).