Sojenje za umor mame štirih mladoletnih otrok. Foto: BoBo
Sojenje za umor mame štirih mladoletnih otrok. Foto: BoBo

Na ptujskem sodišču se je nadaljevalo sojenje 38-letnemu Tomažu Arkliniču, obdolženemu sodelovanja pri umoru svoje žene. Marca lani jo je umorila Arkliničeva intimna prijateljica Aleksandra Škamlec, ki je za umor pravnomočno obsojena na 28 let zapora.

Na tokratnem naroku na ptujskem okrožnem sodišču je Škamlec dejala, da je bil Arklinič ves čas seznanjen z njenimi namerami in da sta se o tem nekaj dni prej pogovarjala. Tisti večer sta se s pomočjo kratkih telefonskih sporočil dogovarjala o času srečanja, tako da je točno vedela, kdaj bo Arklinič z ženo prišel na kraj umora. Na tem kraju sta se nekaj dni pred tem tudi dobila, je povedala.

Ko sta se pripeljala, je po njenih navedbah Arklinič ugasnil luči in izstopil iz avtomobila, motor pa pustil prižgan. Aleksandra Škamlec je še zatrdila, da je nato opazoval dogajanje, slišal soprogino kričanje, vendar ni ukrepal in je ni poskušal ustaviti pri dejanju.

Ko je bila žrtev mrtva, je truplo premaknila sama, Arklinič je čakal pri avtu, je dodala Škamlec. S kraja zločina sta se odpeljala vsak s svojim avtomobilom, vmes pa sta se tudi ustavila in pogovarjala. Aleksandra Škamlec ni imela občutka, da Arklinič med dogodkom ali po njem ne bi vedel, kaj se je zgodilo, je dejala.

Nekaj dni pred dejanjem ji je, kot je navedla, prinesel ženin rokopis, sama pa je nato napisala lažno poslovilno pismo in pri tem poskušala posnemati njeno pisavo. Pismo mu je še dala pred umorom, tako da ne držijo njegove navedbe, da ga je dobil po umoru, je dodala. Zavrnila je tudi trditve iz Arkliničevega zagovora, da naj bi ga ona nagovarjala k dejanju ali mu dajala navodila. Dejala je, da se je vse "zgodilo spontano in hitro".

Njun odnos je opisala kot prijateljski, o skupni prihodnosti naj se ne bi pogovarjala. Glede morilskega orožja, noža, je povedala, da je bil njen, Arklinič pa da ji ni nikoli naročil, naj žrtev poškoduje ali zakoplje truplo. Poudarila je, da mu je želela pomagati, saj naj bi čutil, da ga soproga premalo ceni.

Po mnenju višje državne tožilke Teje Kukovec Belšak je bilo pričanje Aleksandre Škamlec zelo obremenilno za obdolženega. "Obsojenka tudi zdaj, kot priča, ni spreminjala izjav, sklicevala se je na že povedano in potrdila tudi nekaj domnev oziroma izpovedala o novih dejstvih, o katerih do zdaj v postopku še nismo vedeli," je dejala po naroku.

Med omenjenimi novimi dejstvi je tožilka navedla trditev, da je obtoženi skupaj z Aleksandro Škamlec že obiskal kraj dejanja in navedbe o tem, kdaj naj bi prejel ponarejeno pismo. "Predvsem pa ga je močno obremenila tudi s tem, ko je izpovedala, da ji je priskrbel pisavo pokojne žrtve," je še dodala.

Obsodba Aleksandre Škamlec za umor je nedavno postala pravnomočna. Kot je še povedala Teja Kukovec Belšak, je višje sodišče v Mariboru zavrnilo pritožbi obrambe in tožilstva ter ji potrdilo 28-letno zaporno kazen.