Smrt ali invalidnost bi lahko preprečili, če bi vozili trezni, želijo v Zavodu Varna pot prepričati mlade. Foto: MMC RTV SLO
Smrt ali invalidnost bi lahko preprečili, če bi vozili trezni, želijo v Zavodu Varna pot prepričati mlade. Foto: MMC RTV SLO

Zavod Varna pot si zato želi, da bi bila noč s sobote na nedeljo posebna noč, in v okviru evropskega projekta pripravlja številne aktivnosti, da bi minila brez prometnih nesreč. Gre za projekt Evropska noč brez prometnih nesreč, ki je, kot je dejala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, "dober primer mednarodne preventivne akcije, ki ima jasno začrtan cilj, to je opozoriti mlade voznike, kako pomembno je, da vozijo pametno in da v nobenem primeru ne vozijo, kadar pijejo".

Prometna nesreča spremeni življenje - za zmeraj
Med najpogostejšimi razlogi za najhujše prometne nesreče je vožnja pod vplivom alkohola ali mamil. V rehabilitacijskem zavodu Soča so zaradi posledic prometnih nesreč samo lani pomagali 150 poškodovanim v prometnih nesrečah, katerih življenja nikoli več ne bodo dosegla prejšnje kakovosti.

V okviru projekta bodo tako potekale številne akcije v lokalih, policisti pa bodo poostrili nadzor prometa, je poročala Ana A. Gajič iz TV Slovenija. "Kogar dobronamerni nasveti in plemenite aktivnosti, ki se bodo dogajale v soboto zvečer, ne bodo prepričale, bomo s svojimi ukrepi prepričali policisti," je dejal Daniel Žibert, direktor urada uniformirane policije.

6.200 zelo pijanih
Število smrtnih žrtev na slovenskih cestah se sicer zmanjšuje, kar je po Žibertovem mnenju plod številnih dejavnikov, k višanju prometne kulture pa pripomorejo tudi civilne organizacije. V prvih osmih mesecih letošnjega leta je na slovenskih cestah umrlo 36 odstokov manj ljudi kot v enakem obdobju leto prej, a so policisti hkrati ustavili 14 tisoč vinjenih voznikov in pridržali 6.200 zelo pijanih.