Obtožnica devetim fizičnim osebam očita več kaznivih dejanj, med drugim zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, goljufijo na škodo EU-ja, preslepitev pri pridobitvi posojila ali ugodnosti in ponareditev ali uničenje poslovnih listin. Janez Koščak, odvetnik župana Mestne občine Ljubljana (Mol), je po vložitvi obtožnice sicer dejal, da tožilstvo z vložitvijo obtožnice, ki Jankoviću očita zlorabo položaja in goljufijo, išče dlako v jajcu.
Poleg Jankovića naj bi tožilstvo ovadilo še nekdanjega obrambnega ministra Romana Jakiča kot nekdanjega direktorja Zavoda Tivoli, Uroša Ogrina in Zlatka Srako iz podjetja Gradis-Energoplan (Grep), ki je gradilo Stožice, ter nekdanjega direktorja Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Sama Lozeja, ki zadnja leta vodi družbo Energetika Ljubljana –Termoelektrarna Toplarna Ljubljana.
Z navideznim najemom do kreditne sposobnosti?
Poleg tega naj bi bile ovadbe vložene še zoper vodjo občinskega oddelka za šport Marka Kolenca, direktorja projekta gradnje Športnega parka Stožice Andreja Lavriča, Boruta Skubica in Milana Črepinška. Vseh devet obdolženih je sicer vložilo ugovore, vendar je zunajobravnavni senat Okrožnega sodišča v Ljubljani ugovore zavrnil kot neutemeljene, tako je obtožnica z 19. septembrom postala pravnomočna, čaka se na razpis predobravnavnega naroka, so pojasnili na Specializiranem državnem tožilstvu.
Glavni akterji gradnje kompleksa Stožice so leta 2010 podpisali domnevno sporno pogodbo za 1,8 milijona evrov za domnevno fiktiven najem parkirišč v Stožicah. S to potezo je Grep postal kreditno sposobno podjetje in je pri NLB-ju lahko najel več kot 50 milijonov evrov posojila. Občina pa je s tem prišla do 9,4-milijonskega sofinanciranja iz slovenskega proračuna in evropskih sredstev.
Šest let od prvih hišnih preiskav
Septembra 2012 so sledile hišne preiskave pri družini Janković, leto pozneje so opravili nove hišne preiskave tudi pri Ogrinu, Sraki, Lozeju ter Jakiču. Aprila 2015 je sodišče odredilo preiskavo zoper Jankovića zaradi suma, da je naklepno pomagal Ogrinu in Sraki pri storitvi kaznivega dejanja preslepitve pri pridobitvi posojila družbe Grep pri NLB-ju in Factor banki ter da je kot župan MOL-a ministrstvu za šolstvo in šport predložil zahtevek za izplačilo sofinanciranja upravičenih stroškov stadiona Stožice, zahtevku pa priložil ponarejeno situacijo družbe Grep.
To sicer ni prva pravnomočna obtožnica zoper Jankovića. Pravnomočna je namreč tudi obtožba specializiranega tožilstva zaradi domnevnega jemanja podkupnine oziroma prejema donacije družbe Gratel za obnovo Ljubljanskega gradu, je maja poročal časopis Delo. Zoper ljubljanskega župana je odprtih še več drugih (pred)kazenskih postopkov. Je pa ljubljansko višje sodišče aprila lani Jankovića pravnomočno oprostilo obtožb o zlorabi položaja v zadevi Niš, ko je bil še predsednik uprave družbe Mercator.
Janković: Kar mi očitajo, je "popolnoma brezpredmetno"
Janković je v izjavi ob robu županskih aktivnosti med drugim dejal, da je to, kar mu očitajo, "popolnoma brezpredmetno". "V duši sem popolnoma miren," je zatrdil in dodal: "Ne da se veselim hoditi na sodišče, ampak je to edina možnost, da dokažem svojo pravico."
Jankovićev zagovornik tako odločitev pričakoval
Jankovičev odvetnik Janez Koščak je odločitev zunajobravnavnega senata, ki je zavrnil ugovore, označil za pričakovano. "Senati pri zadevah, ki so pod budnim očesom javnosti, odločitev raje prepustijo sodniku, kot da bi že sami odločili," je dejal.
Tako glede zadeve Stožice kot glede zadeve Gratel pa je ocenil, da predobravnavna naroka ne bosta razpisana vsaj še nekaj mesecev. Zaradi obsežnosti spisa bo namreč sodnik potreboval kar nekaj časa, da se seznani s spisom, je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje