Operacija evropskega programa odkrivanja denarnih mul (European Money Mule Action – EMMA9) je potekala od 15. septembra do 30. novembra. V njej so sodelovali organi kazenskega pregona iz 26 držav, Europol, Eurojust, Interpol in več zasebnih partnerjev. Tako kot prejšnja leta je operacija potekala po vsem svetu, tudi v Kolumbiji, Singapurju in Avstraliji.
V okviru operacije so v 4659 kriminalističnih preiskavah identificirali 10.759 denarnih mul in 474 ljudi, ki novačijo mule. Aretiranih je bilo 1013 posameznikov, ugotovljenih 10.736 goljufivih transakcij in preprečena škoda 32 milijonov evrov. Med preiskavami pa so ugotovili za 100 milijonov evrov škode, je v ponedeljek sporočil Europol.
Slovenski del akcije
Slovenska policija je v sklopu letošnje akcije preiskala 221 zadev in identificirala 254 denarnih mul, ki so neupravičeno prejele okoli 13,6 milijona evrov. V sodelovanju z uradom za preprečevanje pranja denarja, slovenskimi bankami in tujimi varnostnimi organi ji je uspelo začasno zaustaviti in preprečiti oškodovanja slovenskih in tujih fizičnih in pravnih oseb za okoli 1,3 milijona evrov.
Skupno je zaslišala 49 osumljencev, opravila osem hišnih preiskav in prijela dva storilca. Prav tako je podala 35 pobud za mednarodno pravno pomoč in 17 evropskih preiskovalnih nalogov, so še sporočili z Generalne policijske uprave.
Obravnavala je tudi primere, ko so bili prejemniki ukradenih sredstev in s tem denarne mule slovenski državljani. Ob tem opozarja, da lahko, če nismo pozorni, hitro postanemo denarna mula tudi sami – na primer če posredujemo številko transakcijskega računa neznani osebi na spletu, ki v nadaljevanju na naš račun nakaže denar, ki izvira iz kaznivih dejanj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje