Državna tožilka Tamara Gregorčič je v torek prebrala sklepno besedo in za 13 članov domnevne kriminalne združbe brez prvoobtoženega Aleša Zupančiča predlagala skupno 61 let zapora in stranske denarne kazni.
V sredo je s sklepno besedo na vrsto prišla obramba. K zaključni besedi so pristopili odvetniki vseh obtoženih razen Branka Gvozdića, ki zagovarja Svjetlana Stjepića in se je zaključni besedi odpovedal.
Najvišje zaporne kazni tožilka predlaga za obtožene Jureta Močnika, Branka Šćulijo in Svetlana Stjepića, ki naj bi bili po mnenju tožilstva visoko pozicionirani v mamilarski združbi pod vodstvom Zupančiča. Za vsakega predlaga devet let zapora in tudi stransko denarno kazen, za Močnika 15.000 evrov, za Ščulijo 10.000 evrov in za Stjepića 10.000 evrov.
V sklepnih besedah so odvetniki zatrjevali, da obtoženi niso krivi očitanih jim dejanj, in predlagali sodišču, naj jih oprosti. Kritični so bili tudi do dela tožilstva, ki mu po njihovem mnenju ni uspelo dokazati obstoja hudodelske združbe, ki jo tožilstvo opisuje kot hierarhično strukturirano in organizirano, ter do posameznih dokazov, zbranih s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, zaslišanji prič in tudi s pomočjo izvedencev.
Odvetnik Jureta Močnika Benjamin Peternelj je v sklepni besedi navajal, da tožilstvo nima niti materialnih niti drugih dokazov za kazniva dejanja, ki jih očita Močniku. Spomnil je, da Močnika med sojenjem ni obremenil nihče od soobtoženih ali že obsojenih v tej zadevi.
Po njegovih navedbah Močnik ni imel stikov niti s prepovedano drogo niti z denarjem od trgovanja z drogo, prav tako ni imel stika s tajnimi delavci, ki so domnevnim članom kriminalne združbe sledili prek prikritih preiskovalnih ukrepov. Glede Močnikovih stikov z Brankom Ščulijo pa je poudaril, da je bil Ščulija družinski prijatelj in da sta se videvala tako rekoč vsak dan.
To ne more biti dokaz o kriminalni dejavnosti Močnika, je med drugim poudaril Peternelj, ki meni, da je tožilstvo le na podlagi tega zgradilo konstrukt o visoko pozicionirani vlogi Močnika v hudodelski združbi.
Policijski tajni sodelavec naj bi drogo kupoval zase
Odvetnica Branka Šćulije Katja Cuderman Trunkl je v sklepni besedi med drugim opozorila na nezakonito delovanje policije v delu, ki se nanaša na tajno delovanje oziroma izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov, in poudarila, da mora policija skladno z zakonom za izvajanje prikritega delovanja pridobiti odredbo tožilstva, česar pa v primeru Šćulije za vsak posamičen ukrep preiskovanja ni bilo. Poudarila pa je tudi, da je Ščulijo k preprodaji drog in s tem h kriminalnim dejanjem pravzaprav izzval tajni delavec policije. Drugega kupca, kot tajnega delavca, Ščulija ni imel. Ta je drogo kupoval zase in jo užival, je med drugim poudarila.
Odvetnika Anisa Ličine Miloša Zariča je "šokirala" dolžina predlagane zaporne kazni za njegovega varovanca. Tožilka, ki domneva, da je bil Ličina kurir v tej kriminalni združbi, za Ličino predlaga šest let zapora in stransko denarno kazen, kar se zdi Zariču nesorazmerno. Po njegovem mnenju tožilstvo ni predložilo dokazov, da bi bil Ličina povezan s trgovino z drogo, prav tako pa ni predložilo dokazov, da je bil s trgovino z drogo povezan denar, ki so ga Ličini pred leti zasegli v Nemčiji.
Leta 2019 so namreč Ličino ustavili v Nemčiji in mu zasegli skoraj 90.000 evrov, vendar pa je Ličina v postopkih nemških organov pregona dokazal, da zaseženi denar ne izvira iz nezakonite dejavnosti, zato so mu ga vrnili, je med drugim navajal Zarič.
S trgovanjem z mamili naj bi zaslužili 1,3 milijona evrov
Obtožnica domnevne člane hudodelske združbe bremeni, da naj bi s trgovanjem s heroinom, kokainom, ekstazijem, marihuano, hašišem in amfetamini od septembra 2017 do januarja 2020 na območju Slovenije, Hrvaške in Avstrije zaslužili najmanj 1,3 milijona evrov. Obtoženih je bilo 33 oseb, zdaj sodijo še štirinajstim, ki krivde niso priznali, med njimi je tudi Zupančič. Sojenje sicer poteka brez prvoobtoženega, saj je sodišče postopek zoper Zupančiča izločilo zaradi bolezni.
Sojenje se bo nadaljevalo v četrtek, ko bodo imeli sklepno besedo obtoženi, razplet sojenja pa je pričakovati prihodnji teden. Prihodnji teden namreč poteče dve leti, odkar je Specializirano državno tožilstvo vložilo obtožnico, zakon o kazenskem postopku pa določa, da lahko po vložitvi obtožnice pripor traja največ dve leti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje