Na paradi izgredov ni bilo, kot kaže, pa se je nasilje pojavilo kasneje. Foto: RTV SLO
Na paradi izgredov ni bilo, kot kaže, pa se je nasilje pojavilo kasneje. Foto: RTV SLO

Nas skrbi. Namesto da bi bilo vsako leto bolje, je vsako leto ob paradi več nasilja. Prva štiri leta nasilja sploh ni bilo, lani so pretepli enega fanta, letos pa tole.

Mitja Blažič

Seveda vsak napad na kogar koli obsojam.

Matjaž Hanžek
Eden od transparentov na Paradi ponosa
Hanžek opozarja na nestrpen govor. Foto: RTV SLO
Ob začetku Parade ponosa
Organizatorji Parade ponosa 2006 so se na nasilje takoj odzvali in sklicali novinarsko konferenco. Foto: RTV SLO
Zastava na Paradi ponosa
Množice 250 udeležencev Parade ponosa vandali niso napadli. Foto: RTV SLO

V soboto ponoči ob 3.40 je skupina petih nasilnežev pretepla 23- in 29-letnega državljana Hrvaške, ki sta dobila lažje poškodbe. Z reševalnim vozilom so ju prepeljali na urgenco, s policije pa so nam sporočili, da preiskava poteka in da storilcev še niso izsledili.

Najprej so vprašali za ogenj
Mitja Blažič z DIH-a nam je opisal potek pretepa: "H gejema je pristopil v črno oblečen fant in ju povprašal, če imata ogenj. Odgovorila sta, da ga nimata, ob tem pa sta opazila, da za njunim hrbtom stojijo štirje prav tako v črno oblečeni fantje s kapucami. Geja sta prečkala cesto, da bi se izognila skupini, vendar pa je pet fantov steklo za njima in ju zbilo na tla." Pretep je po Blažičevih besedah trajal približno trideset sekund, nato pa so se vandali razbežali, kmalu pa je prišla tudi policija, ki jo je poklicala mimoidoča.

Z Društva za integracijo homoseksualnosti (DIH) so sporočili, da se jim je oglasilo še več udeležencev parade in poročalo o drugih nasilniških pojavih ter verbalnem napadanju in šikaniranju.

Hanžek: Ideološka podlaga v politiki
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je za MMC dejal, da so na mariborski napad na gejevske aktiviste že vnaprej opozarjali celo na spletnih forumih, kar le podpira njegovo nenehno opozarjanje na moč spletnih forumov in klepetalnic. Govor na teh forumih naj bi zelo spominjal na govor nekaterih poslancev DZ-ja, kar bi lahko po njegovih besedah pomenilo, da imajo napadalci, če ne drugega, vsaj ideloško podlago za nestrpnost. Hanžek je dejal še, da zato "še posebej poudarja na strpnost govora politikov, ne pa na podpihovanje sovraštva".

Množica varna pred huligani
6. Parada ponosa je sicer po mestnem središču potekala brez zapletov, okoli 250 udeležencev pa je varovala tudi manjša skupina varnostnikov in policistov. Varnosti kljub petkovemu napadu na skupino istospolnih aktivistov, ko jim je okoli deset vandalov grozilo z noži, jim prevrnilo dve stojnici v centru Maribora in jih pošiljalo "nazaj med njihove štiri zidove", niso okrepili.

Ko smo še na paradi enega izmed organizatorjev prireditve, ki je želela opozoriti na diskriminacijo istospolno usmerjenih ter spodbuditi geje in lezbijke, naj priznajo svojo identiteto, Romana Kuharja, povprašali, ali pričakuje kakšne izgrede, je dejal, da so vandali mariborske aktiviste najverjetneje napadli, ker je bila to manjša skupina gejev in lezbijk, ki se je huliganom zdela dostopna in nenevarna. Kuhar je dejal še, da si "250-glave množice gotovo ne bodo upali napasti".

Kot kaže, pa se največ nasilja nad geji in lezbijkami zgodi, ko se množica razprši. Tudi zato organizatorji Parade ponosa, ki je letos potekala pod geslom "Dovolj! Odvrzimo maske!", opozarjajo na vse več nasilja in nestrpnosti nad istospolno usmerjenimi v zadnjem času, napovedujejo pa temeljito preiskavo dogodkov in kazenske ovadbe proti napadalcem.

Nestrpnost naj ne postane legitimna
Iz LDS-a so sporočili, da nedavne nasilne izraze nestrpnosti do istospolno usmerjenih obsojajo in pozivajo slovensko javnost, naj ne sprejme sovražnega govora, nestrpnosti in nasilja kot "legitimne oblike medsebojnih odnosov".

Polovica gejev in lezbijk priča nasilju
V Sloveniji je po podatkih organizatorjev parade vsaj 200.336 lezbijk in gejev. Kar 106.178 jih je zaradi njihove spolne usmerjenosti doživelo nasilje, večina na javnih mestih, 40.049 pa si jih na delovnem mestu ne upa odkrito spregovoriti o sebi, ker se bojijo, da bodo izgubili službo ali pa bodo kako drugače šikanirani.

Nas skrbi. Namesto da bi bilo vsako leto bolje, je vsako leto ob paradi več nasilja. Prva štiri leta nasilja sploh ni bilo, lani so pretepli enega fanta, letos pa tole.

Mitja Blažič

Seveda vsak napad na kogar koli obsojam.

Matjaž Hanžek