Celjsko sodišče Mitjo Pavlina neuspešno išče že od maja lani, da bi mu vročili obtožnico, ki ga bremeni zlorabe položaja in milijonskega oškodovanja. Zdaj pa so razpisali tudi mednarodno tiralico. "V kazenski zadevi zoper obtoženega Mitjo Pavlina je odrejen pripor in razpisana mednarodna tiralica, prav tako pa je bilo na PU-ju Celje, Sektor kriminalistične policije sporočeno, da naj bi se obtoženi nahajal na Zanzibarju v Tanzaniji," nam je sporočila predsednica Okrožnega sodišča v Celju Petra Giacomelli.
Da se Pavlin skriva na Zanzibarju smo vedeli že dlje časa, a smo počakali z objavo članka, da ne bi ogrozili policijskih načrtov. Informacije nam je zaupal vir, ki osebno pozna ljudi, ki ga videvajo na otoku in so v stikih z njim. Pavlina naj bi na Zanzibarju po naših neuradnih podatkih obiskovala tudi njegova partnerica Damjana Štante in naj bi mu najemala stanovanja na svoje ime, da osumljeni Pavlin, ki se skriva pred pravosodnimi organi, brezskrbno uživa v tropskem raju, kar pa sama sicer zanika.
Kot smo razkrili že v članku marca letos, se je najprej skrival v Dubaju, kjer pa se je pozneje zapletlo in je imel težave pri vstopu v državo. Nato naj bi se preselil na Zanzibar, pri skrivanju oziroma urejanju formalnosti pa naj bi mu pomagala Štante, ki se v to zgodbo tudi sama vse bolj zapleta. Celjsko tožilstvo zdaj namreč zahteva odvzem premoženja, ki naj bi ga osumljeni Pavlin prenesel na njo.
"Sporočam vam, da Damjana Štante ni obtožena kaznivega dejanja, smo pa v tej zadevi zoper njo kot osebo, na katero je bila prenesena premoženjska korist oziroma premoženje, sodišču predlagali in dosegli odreditev začasnega zavarovanja zahtevka za odvzem premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem," nam je odgovorila vodja Okrožnega državnega tožilstva v Celju Simona Kuzman Razgoršek.
To pomeni, da če bodo sodni postopki uspešni, Štante s premoženjem, ki izvira iz kaznivih dejanj, ne bo mogla razpolagati, v tem primeru bi ji odvzeli tudi obe nepremičnini, stanovanje v Celju in vilo v Portorožu, če ji seveda ne bi uspelo dokazati, da so bili kupljeni z njenimi prihranki. Damjana Štante sicer vodi Hišo prava, ki se ukvarja z upravljanjem večstanovanjskih stavb po Sloveniji, predvsem pa na Celjskem.
Prepovedan vstop v Združene arabske emirate
Pavlin je kmalu po tem, ko je celjsko tožilstvo aprila lani vložilo obtožnico zoper njega, izginil neznano kam in za sodno pošto ni dosegljiv na nobenem slovenskem naslovu več. Kako je Pavlin končal na afriškem rajskem otoku, je zgodba s skoraj filmskim scenarijem.
Kot že rečeno, je lani najprej pobegnil v Dubaj. V tamkajšnji marini naj bi po naših neuradnih, a zanesljivih virih kupil dve prestižni stanovanji, vredni več milijonov evrov. Tam naj bi ga obiskovala tudi njegova družina, lani avgusta pa naj bi mu ob vrnitvi z družinskih počitnic na Maldivih arabske oblasti po slovenski depeši prepovedale vstop v Združene arabske emirate zaradi "nerešenih zadev v Sloveniji".
Pavlin naj bi se na letališču zadrževal nekaj dni, od tam pa naj bi s pomočjo partnerice odletel na Zanzibar, kar dokazuje tudi vstopni žig tanzanijskih letaliških oblasti v Pavlinovem potnem listu, katerega fotokopijo hranimo v uredništvu. Prav tako je iz potnega lista razvidno, da je imel Pavlin urejeno triletno rezidenco v Dubaju in sicer od novembra 2020, za obdobje treh let.
Namesto v priporu se sonči na rajskih plažah
Zastavlja se vprašanje, zakaj je sodišče s tiralico čakalo tako dolgo. Marca so nam sicer odgovorili, da zanjo še ni zakonskih pogojev. Če bi bila namreč že prej razpisana mednarodna tiralica, saj je bilo očitno, da je pobegnil iz Slovenije, bi ga lahko že avgusta lani aretirali v Dubaju in bi danes že sedel v slovenskem priporu. Tako pa se Pavlin v posmeh slovenskim organom pregona in pravosodju sonči na rajskih plažah Tanzanije, kjer najverjetneje z denarjem podjetja Kovintrade, za katerega je nekoč delal, išče nove poslovne priložnosti za zaslužek. Pod krinko?
Kot pravi naš vir, naj bi s tamkajšnjo domačinko ustanovil podjetje za vzpostavitev turističnega apartmajskega naselja, pri tem pa naj bi vztrajal, da se v pogodbo vnese pogoj, da mora podjetje nujno zaposliti tujca. Je bila to pot za pridobitev delovnega dovoljenja, ki bi mu omogočil daljše bivanje v tej afriški državi? Trenutno naj bi imel Pavlin v lasti apartma na Zanzibarju, tako delež podjetja kot kupoprodajna pogodba pa se glasita na ime Damjane Štante, ki mu ves čas njegovega skrivanja očitno stoji ob strani in ureja formalnosti. Tudi pogodbo o ustanovitvi podjetja hranimo v uredništvu.
Spomladi 2025 bo denar spet v njegovih rokah
Pavlin se vsaj iz dveh razlogov skriva pred sodiščem in se izmika sodni pošti. Najprej zato, da mu ne morejo vročiti obtožnice in tako ne more postati pravnomočna. In drugič, zaradi ukrepa zavarovanja na nezakonito pridobljenem premoženju, ki naj bi ga pridobil na škodo družbe Kovintrade. Celjsko sodišče je namreč Pavlinu in njegovi partnerici Štante blokiralo premoženje za več kot milijon in pol evrov na bančnih računih in dve luksuzni nepremičnini v Portorožu in Celju, na katerih ima Pavlin vpisano dosmrtno služnost. Ukrep začasnega zavarovanja zahtevka za odvzem premoženjske koristi pa lahko traja le tri leta po vložitvi obtožnice.
Pavlina torej ni nikjer, obtožnica ni pravnomočna, ker mu je ne morejo vročiti, sojenje se ne more začeti, rok za začasno zavarovanje premoženja pa poteče aprila 2025. Takrat bo Pavlin spet lahko razpolagal z vsem premoženjem, saj je jasno, da sojenje do takrat ne bo zaključeno. Če se bo sploh kdaj lahko začelo. Kaznivo dejanje sicer zastara leta 2031, pri čemer zastaranje zaradi nedosegljivosti Pavlina ne teče.
Se bo v preiskavi zaradi pomoči obtožencu pri skrivanju znašla tudi Damjana Štante?
Damjana Štante se nam je že ob našem prvem poročanju lani spomladi predstavljala kot samohranilka, ki da je Pavlina zapustila, ko je izvedela, kaj je naredil, nato pa z njim prekinila vse stike in od takrat ne ve, kje se nahaja. Z njo smo se sestali v enem od portoroških lokalov, prošnjo za snemanje pa je zavrnila. Je pa na sestanek pripeljala tudi svoja otroka, mlajša osnovnošolca. Igrala je na karto, češ da bodo zaradi našega poročanja otroka zasmehovali v šoli in na ta način prosila, naj ne objavimo prispevka. Njeni igri nismo nasedli. Čeprav pri navedbah vztraja še danes, saj kot nam je sporočila, naj bi imela novega partnerja. A kot pravijo naši viri, je še vedno v stiku s Pavlinom, ga obiskuje v tujini, skupaj z družino naj bi tudi dopustovali. Po navedbah naših virov naj bi mu prav tako pomagala pri skrivanju nezakonito pridobljenega premoženja, kupovala in najemala apartmaje na svoje ime ter sodelovala v nekaterih poslih, kar sama sicer zanika in navaja, da mu ne najema stanovanja na Zanzibarju, ter da sta s Pavlinom v stiku samo zaradi otrok.
Na celjsko tožilstvo vprašamo, ali pomoč pri skrivanju pred pravosodnimi organi in skrivanje nezakonito pridobljenega premoženja ne pomenijo suma storitve kaznivega dejanja ter ali razmišljajo o uvedbi predkazenskega postopka tudi zoper Damjano Štante. "Določbe kazenskega zakonika nam ne dajejo podlage za kazenski pregon zoper Damjano Štante, smo pa to kazensko zadevo že v samem začetku opredelili kot zadevo "posebnega pomena", ker po teži (glede na višino pridobljene protipravne premoženjske koristi oz. povzročene škode) odstopa od običajnih v okolju in jo ves čas obravnavamo skrbno in prioritetno," so dodatno pojasnili na celjskem tožilstvu.
Od lanskega septembra naj bi Damjana Štante Pavlina vsaj trikrat obiskala tudi na Zanzibarju. Dvakrat z otroki, enkrat pa naj bi tja pripotovala sama, da sta se s Pavlinom udeležila poročnega slavja slovenskega državljana, ki živi in posluje na Zanzibarju. Kako se Pavlin in Štante tam skupaj zabavata, je razvidno tudi s fotografij, ki jih objavljamo v članku. Pavlinov tanzanijski telefon zvoni v prazno, poslali smo mu vprašanja in čakamo odgovore.
Kako pa vse to komentira Štante? Ko smo jo poklicali, je odložila slušalko, nato pa se ni več oglašala. Poslali smo ji tudi SMS-sporočilo in dobili odgovor "napačna oseba" in v nadaljevanju nekaj neokusnih pripomb. Vztrajali smo še z vprašanji po elektronski pošti. Na konkretna vprašanja ni odgovorila. Zapisala je le, da ima svoje novo življenje ter: "Moje osebno življenje se vas ne tiče in tudi moje poslovno ne."
Obtožnica: S fiktivnimi pogodbami je denar preusmerjal na svoje bančne račune v tujini
Pavlin naj bi se za skoraj štiri milijone evrov okoristil v času, ko je bil v družbi Kovintrade pristojen za njihove trge v Rusiji, Belorusiji in Ukrajini. Pozneje so v podjetju z revizijo ugotovili, da naj bi Pavlin podpisoval tudi anekse k pogodbi o trgovskem zastopanju z neobstoječo družbo v Minsku, ki naj bi bila že zdavnaj izbrisana iz državnega registra pravnih oseb v Belorusiji. Družba Kovintrade pa naj bi tudi po tem še vedno plačevala provizije za storitve, ki naj sploh ne bi bile opravljene. Denar naj bi romal na bančni račun v Švico, za njim pa naj bi se kot ekonomski upravičenec neuradno skrival prav osumljeni Pavlin. Celjsko podjetje naj bi tako denar namesto na račun družbe v Minsku v resnici nakazovalo na Pavlinov račun v švicarski banki.
Aprila lani je Pavlin očitke o oškodovanju podjetja komentiral, da gre za nerazumevanje specifike poslovanja v nekdanji Sovjetski zvezi, kjer je bilo za sklepanje poslov treba izplačevati provizije, sklenjeni posli pa da so bili za Kovintrade zelo dobičkonosni. Glede nepremičnin pa je povedal, da sta jih s partnerko Štante kupila izključno s prihranki, posojili in prodajo vrednostnih papirjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje