Kot je znano, so v četrtek popoldne kriminalisti NPU-ja v sodelovanju s kriminalisti Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave in policisti specialne enote v Ljubljani odvzeli prostost trem ljudem, za katere obstajajo utemeljeni razlogi za sum storitve kaznivega dejanja umora, storjenega 29. novembra na Brdu v Ljubljani.
Več podrobnosti o kriminalistični preiskavi sta direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Muženič in direktor Uprave kriminalistične policije Damjan Petrič pojasnila na današnji novinarski konferenci.
Kot je dejal direktor NPU-ja Darko Muženič, so prijetje osumljencev izvedle specialne enote, ki so uporabile posebna sredstva in druga sredstva za pasivizacijo.
Pomoč sta nudila tudi letalska enota policije in urad za informatiko in telekomunikacije. Preiskavo je usmerjalo specializirano državno tožilstvo.
Po ugotovitvah NPU-ja so osumljeni na Brdu iz maščevanja in na zahrbten način umorili 42-letnega državljana BiH-a. Gre za 38-letnega državljana BiH-a, ki je vodja hudodelske združbe, 40-letnega državljana Albanije, 22-letnega državljana Slovenije in druge, še neznane storilce. Osumljenega 38-letnega državljana BiH-a s tiralico iščejo na Hrvaškem in v BiH-u zaradi kaznivih dejanj s področja organiziranega kriminala.
Hudodelska združba je "zelo dobro organizirana in pripravljena, z jasno hierarhijo odločanja".
Omenjeni trije moški so poleg umora osumljeni neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami ter nedovoljene proizvodnje in prometa orožja.
"Njihovo ravnanje kaže na izjemno nasilne metode. To izkazujejo tudi najdeni in zaseženi predmeti v hišnih preiskavah osumljencev, kjer je bila zasežena velika količina različnega strelnega orožja, nabojev in pripomočkov za izdelavo eksplozivnih naprav," je dejal Muženič.
Policisti so izvedli tri hišne preiskave na območju Ljubljane, pri katerih so zasegli več elektronskih naprav – mobilnih telefonov, kartic SIM in podobno, več kot 10 kilogramov heroina in kilogram kokaina, denar in več kosov različnega kratkocevnega ter dolgocevnega strelnega orožja z dušilci, je povedal Muženič.
Potrdil je, da je bila na avtomobilu žrtve najdena sledilna naprava, iz katere so preiskovalci pridobili podatke.
Glede na število tulcev različnega kalibra, najdenih na prizorišču umora, domnevajo, da je bilo storilcev več.
Za katero organizirano kriminalno združbo gre, policija še preiskuje, gre pa za nesporazume in maščevanje zaradi različnih nesoglasij, ki so jih v preteklosti imeli pripadniki med sabo. "Težko govorimo o enem ali drugem klanu, gre za poravnavanje računov, verjetno znotraj združbe in med kriminalnimi združbami," je povedal Muženič.
Pojasnil je še, da zdaj nadaljujejo preiskovalna dejanja in zbiranje obvestil, tudi v tujini.
"Slovenska kriminalistična policija uživa v mednarodnem prostoru zelo velik ugled, saj velja za učinkovito in uspešno pri odkrivanju in preiskovanju kaznivih dejanj," pa je na novinarski konferenci dejal direktor Uprave kriminalistične policije na GPU-ju Damjan Petrič. To po njegovih besedah dokazujejo tudi s statističnimi podatki umorov in ubojev, ki jih je bilo letos 27 in "vsi so preiskani". V preiskavo umora na Brdu so vključili izjemno veliko kriminalistov in policistov ter preostalih razpoložljivih resursov, je dodal.
Za kaznivo dejanje umora je sicer predpisana kazen zapora najmanj 15 let, za kaznivo dejanje neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami kazen zapora od pet do 15 let ter za kaznivo dejanje nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva kazen zapora od enega do 10 let, so še zapisali na GPU-ju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje