Policisti so zasegli že na tisoče petard. Foto: PU Kranj
Policisti so zasegli že na tisoče petard. Foto: PU Kranj

Zdravniki ob tem opozarjajo na nevarnost hudih trajnih poškodb, policisti pa pravijo, da v večjih mestih ne mine dan brez vsaj ene pritožbe zaradi glasnega hrupa. Tako je tudi v Celju, kjer nekateri stanovalci doživljajo pravi pekel.

Tak hrup v zadnjih dneh številnim v celjski soseski Nova vas krati spanec in počitek. Življenje je postalo neznosno, je povedal Darjan Mirčić. "Če vržejo na balkon, to tako poči, žena pa je šibkega zdravja in z živci in vse skupaj," je dodal.

Njegova žena je pristavila, da gre za mladoletnike. "Policiji smo povedali, da točno vemo, kdo so. Policija je šla in jih opomnila, ampak ni pomagalo," je povedala.

Sorodna novica Policisti mladoletniku zasegli več kot 1300 kosov pirotehnike

Policisti ne sedijo križem rok. Po državi so v zadnjem mesecu mladostnikom zasegli na tisoče petard, samo na širšem celjskem območju približno dva tisoč petsto. Sledi zaseg in 400 evrov globe. Aleš Štorman, s celjske policijske postaje: "Če naklepno nastavimo petardo in s tem povzročimo škodo, gre že za kaznivo dejanje, tu pa potem o kazni odloča sodišče, ne več policija".

Uporaba pirotehnike je lahko zelo nevarna, je za našo televizijo povedal specialist travmatologije Radoš Vidmar. "Poškodbe zgornjih okončin, poškodbe obraza, trebuha, prevladujejo poškodbe, kot so raztrganine, opekline in poškodbe sluha," je naštel.

Nekatera sredstva, ki povzročijo pok, je sicer dovoljeno uporabljati med novoletnimi prazniki, a ne v strnjenih naseljih ali v bližini bolnišnic. "Tu ne gre za močne petarde, ampak za pasje bombice, te pokajoče zadeve," je povedal policist Štorman.

Mladoletni pirotehniko lahko uporabljajo le ob navzočnosti odraslih. Živali, zlasti hišni ljubljenčki, se pokov bojijo. Slovenski pregovor pravi, zmernost je lepa čednost.