Policisti pozivajo k veliki previdnosti ob uporabi pirotehničnih izdelkov. Foto: RTV SLO
Policisti pozivajo k veliki previdnosti ob uporabi pirotehničnih izdelkov. Foto: RTV SLO
Prodaja pirotehničnih izdelkov je dovoljena le v piromarketih. Foto: RTV SLO
Bodi zvezda, ne meči petard
Policisti so bili z odzivom na akcijo Bodi zvezda, ne meči petard lani zadovoljni, zato z njo nadaljujejo tudi letos. Foto: www.policija.si

Pirotehnična sredstva so namenjena zabavi, vendar njihova nepravilna ali celo nezakonita uporaba pogosto povzroča poškodbe, premoženjsko škodo in moti mir.

Kaj o uporabi pirotehničnih izdelkov pravi zakon?
Uporaba pirotehničnih izdelkov je določena z Zakonom o eksplozivih, ki ureja kategorizacijo, nakup, omejitve pri uporabi in kazenske sankcije za kršitve.
Prodaja pirotehničnih izdelkov prvega (t. i. pirotehnične igrače) in drugega razreda (izdelki za male ognjemete), katerih glavni učinek je pok (petarde, pasje bombice, pokajoče žabice, bengalske in pokajoče vžigalice, bengalične bakle in drugo) je dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena med 26. decembrom in 2. januarjem. A tudi v tem času veljajo zakonsko določene omejitve.

Kaj je o nevarnostih v klepetu povedal predstavnik policije?

Petard in vseh drugih pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih in zaprtih prostorih, v bližini vrtcev, šol, bolnišnic, domov za ostarele, kinodvoran in gledališč, na stadionih, v prevoznih sredstvih za potniški promet ali na drugih površinah, kjer potekajo javni shodi ali javne prireditve.

Policisti bodo pozorni na kršilce
Ob morebitni uporabi pirotehničnih izdelkov prvega in drugega razreda v času ali na kraju, kjer to ni dovoljeno, ter ob uporabi pirotehničnih sredstev v nasprotju z navodili proizvajalca zakon o eksplozivnih sredstvih predvideva najmanj 100.000 tolarjev denarne kazni in obisk pri sodniku za prekrške.

Nadzor nad pirotehničnimi izdelki v prometu je v rokah tržne inšpekcije, nadzor nad uporabo pirotehničnih izdelkov pa opravlja policija.

Uporaba pirotehničnih sredstev je dovoljena od 26. 12. do 2. 1.
Od zabave do tragedije
Pirotehnična sredstva so mnogokrat vzrok lažjih in hujših telesnih poškodb (opekline kože in raztrganine), predvsem rok, oči in obraza. Mogoče so tudi začasne motnje sluha in vida. V preteklih letih se je zaradi neprimerne uporabe tovrstnih sredstev zgodilo več nesreč s tragičnim izidom. Lani se je poškodovalo 23 ljudi, med njimi je bilo 12 otrok.

Zato je pri ravnanju s pirotehničnimi izdelki potrebna velika previdnost in upoštevanje navodil, ki morajo biti zapisana v slovenščini. Prepovedana je kakršnakoli predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja njihovega učinka, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ali zmesi in preprodaja pirotehničnih izdelkov. Najbolj nevarni so ravno pirotehnični izdelki, kupljeni na črnem trgu, ki nimajo priloženih navodil in niso atestirani, ter tisti, ki jih ljudje izdelujejo sami.

Največ pokanja in bliskanja med prazniki
Kot vsako leto tudi letos med prazniki policisti pričakujejo povečano uporabo pirotehničnih sredstev. V zadnjih letih se uporaba izdelkov, katerih glavni učinek je pok, sicer manjša, opazno pa je naraščanje uporabe drugih pirotehničnih izdelkov, ki bolj kot zvočno učinkujejo svetlobno.

V skladu z zakonodajo je pirotehnične izdelke možno kupiti le v specializiranih trgovinah (piromarketi), ki izpolnjujejo vse pogoje in imajo izdano ustrezno dovoljenje za prodajo tovrstnih izdelkov.

Mlajši od 15 let smejo “pokati” le s starši ali skrbniki
Mladoletniki, mlajši od 15 let, lahko kupujejo in uporabljajo le pirotehnična sredstva prvega in drugega razreda, in to le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov, še določa zakonodaja. Zakon predvideva tudi kazen za starše oziroma skrbnike, če dovolijo ali dopustijo, da mladoletniki uporabljajo pirotehnične izdelke brez njihovega nadzora.

Preventivne akcije imajo dober odziv
Policija že več let izvaja aktivnosti, usmerjene v preprečevanje negativnih posledic pri uporabi pirotehničnih izdelkov. Z odzivom v preteklih letih so bili policisti zadovoljni.

Tako tudi letos policija v sodelovanju z Ministrstvom za šolstvo in šport ter Inštitutom za varovanje zdravja nadaljuje s projektom Bodi zvezda, ne meči petard. Projekt je namenjen učencem 5. razredov osemletne in 6. razredov devetletne osnovne šole, v ta namen pa so izdelali tematski plakat in nalepko. Z akcijo želijo otroke opozoriti na pravilno uporabo pirotehničnih izdelkov ter s tem vplivati na zmanjšanje števila telesnih poškodb med najmlajšimi.

V nekaterih občinah ali naseljih so pripravili razne ozaveščevalne akcije, ki dopolnjujejo prizadevanja policije. Mestna občina Ljubljana tako želi z akcijo Dovolj imam pokanja meščanom predstaviti pravilno uporabo pirotehničnih sredstev ter opozoriti na posledive nepravilne, objestne, zlonamerne, nepremišljene uporabe. Izdali so zloženko Več varnosti, več veselja, učenci 5. in 6. razredov pa lahko sodelujejo na natečaju na temo, zakaj ne uporabljati petard.

Najbolj nevarni so piroteh-
nični izdelki kupljeni na
črnem trgu ali narejeni
doma.

In če se nezgoda vendarle pripeti?
Če do poškodbe pri uporabi pirotehničnih izdelkov vendarle pride, je dobro poznati nekaj osnovnih ukrepov najnujnejše pomoči. Pri ranah z nevarnejšo arterijsko krvavitvijo je potrebno iztekanje krvi čim hitreje ustaviti s kompresijo, torej pritiskom na mesto krvavitve. Uporabimo sterilno tkanino ali pa pritiskamo s prsti. Raztrganine in opekline je potrebno sterilno pokriti. Poškodovanec pa mora čim prej dobiti ustrezno prvo pomoč v najbližji zdravstveni ustanovi.

Najboljše zdravljenje pa ostaja tisto, ki ni potrebno – torej dosledno spoštovanje navodil ter zakonov, namenjenih preprečevanju nastanka poškodb ob uporabi pirotehničnih sredstev. Previdnosti v prazničnih dneh torej ni nikoli preveč.