Nekdanji predsednik etične komisije ljubljanskega kliničnega centra Štefan Grosek je povedal, da mu je Radan pojasnil, da so na oddelku za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo nevrološke klinike težke razmere, da je bolnik v težkem stanju in da ga želijo premestiti z intenzivne nege v paliativno. Prav tako mu je dejal, da se mu bolnik in njegova žena smilita. Na koncu pa je Radan dejal, da je bolniku tudi dal kalij in je ta nato umrl, je na sodišču povedal Grosek.
Dodal je, da ga je Radan obiskal nekaj dni po spornem dogodku s kalijem, ki se je zgodil 16. decembra. "K meni je prišel, ko se je to začelo širiti v kolektivu," je pojasnil. Pričala je tudi zdravnica nevrološke klinike Maja Trošt, ki je bila predsednica notranjega nadzora v primeru smrti bolnika, ki naj bi umrl zaradi odmerka morfija in propofola.
Troštova je pojasnila, da jim iz dokumentacije bolnika ni uspelo ugotoviti nobene medicinske utemeljitve za uporabo zdravil pri bolniku, sploh ne za tako visoke odmerke. Na podlagi pogovorov z zdravniki in medicinskimi sestrami pa so ugotovili, da je visok odmerek propofola odredil Radan in da sta ga dve sestri trikrat zapored vprašali, ali resnično misli takšen odmerek. Radan je tudi trikrat to potrdil. Kmalu zatem je bolnik umrl.
Obe sta potrdili, da so bili ob dogodku prisotni tudi svojci, zaradi tega pa se jima ni zdelo primerno "še bolj energično spraševati, kaj s propofolom". Na podlagi pogovorov z osebjem na oddelku pa se je po besedah Troštove tisti dan na oddelku govorilo, da se bo "zadevo zaključilo".
O tem sta obvestili nekdanjo vodjo medicinskih sester na oddelku, ki je bila deloma tudi prisotna ob dogodku in je po besedah Troštove tudi ostala dlje časa v službi, ker jo je zanimalo, kaj pomeni, da se bo zadeva zaključila. Za dogodek pa sta po besedah Troštove vedela tudi tedanji vodja oddelka Viktor Švigelj in glavna medicinska sestra na nevrološki kliniki Helena Tušar.
V nadzoru niso natančno ugotovili, kakšno količino propofola je bolnik dobil, govorilo pa se je celo o več stekleničkah, a to ni bilo potrjeno.
Radan naj bi bil žrtev mobinga
Na sojenju je pričala tudi ena izmed medicinskih sester na oddelku in dejala, da v času bolnika s kalijem ni bila v službi, a je nekaj dni pozneje ob prihodu v službo začutila vznemirjenje na oddelku. Radan ji je dejal, da je "taka drama zaradi kalija, ki pa sploh ni stekel", ampak da je stekel mimo žile v pleničko.
Povedala je tudi, da so bili odnosi na oddelku precej skrhani. Za Radana je dejala, da je bil v nasprotju z drugimi zdravniki, ki so se jih sestre bale ponoči poklicati, venomer ob bolnikih. "On je bil drugačen, zato je bil deležen mobinga," je dodala. Tudi sama na tem oddelku več ne dela zaradi mobinga. Dodala je tudi, da je v dilemi, kaj sploh povedati na sodišču, saj da "ni zaželeno govoriti o stanju na kliniki". Na vprašanje tožilke, kdo ji je to dejal, je rekla, da se je pogovarjala z glavno sestro Tušarjevo.
Škodljiva raba pomirjeval in ne odvisnost
Radana obtožnica tudi bremeni, da je na svoje ime in še na imena 11 drugih ljudi neupravičeno izdal za 20.000 evrov različnih zdravil, med njimi izstopajo predvsem velike količine pomirjeval. S tem je po prepričanju tožilstva zlorabil uradni položaj in omogočil uživanje prepovedanih drog. Radan pa naj bi imel tudi sam težave s pomirjevali.
Zaradi tega je pričal psihiater, ki se ukvarja z odvisnostmi, Andrej Kastelic. Dejal je, da ga je poklical Radanov nekdanji vodja Marko Noč in mu pojasnil, da po njegovem mnenju Radan zlorablja propofol. Tako je Radan prišel h Kastelicu na pregled in mu tudi priznal, da je nekajkrat vzel propofol, ker je bil preobremenjen na delovnem mestu. Dogovorila sta se za abstinenco, česar se je Radan glede na teste tudi držal.
Kastelic ni ocenil, da bi bil Radan že odvisen od propofola, temveč je šlo pri njem za škodljivo rabo. Po enem mesecu negativnih testov mu je izdal potrdilo, da ne jemlje propofola, sta se pa dogovorila, da bo Radan prihajal na kontrole. Na kontrolni pregled je prišel le enkrat, nato pa naj bi se zdravil v Avstriji. Kastelic je tudi povedal, da je odvisnost od propofola zelo redka, pojavlja se zlasti med zdravstvenimi delavci, sam se pa še ni srečal s takšnim bolnikom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje