Raščanov odvetnik Stojan Zdolšek je na sodišču v sklepni besedi dejal, da si Matej Raščan ni pridobil nobene premoženjske koristi, ampak je bila korist ustvarjena na račun njegovih podjetij Monera in Rašica Point. Dodal je, da Raščan, ki je sicer v osebnem stečaju, danes živi zelo skromno in si želi urediti življenje. S sodbo tako v delu, ki Raščanu nalaga vrnitev dobrih 34 milijonov evrov, ni bil zadovoljen.
"Sodba je takšna, kakršen je bil sporazum, glede tega nimamo pripomb, kar zadeva obrazložitev o premoženjski koristi pa mislim, da je zelo napačna. Glede tega ni bilo nobenih dokazov, tudi sama razlaga, ki jo je danes sodišče podalo, ne prepriča," je dejal Zdolšek.
Razlaga sodnice Alje Kratovac se mu je zdela "na svoj način zelo originalna", zato dvomi, da odločitev prestane resen pravni preizkus. Odvetnik je dejal, da je vprašanje, kaj se lahko Raščanu sploh odvzame, saj je njegova stranka v osebnem stečaju. "Seveda tako enormnega zneska ni mogoče odvzeti," je dejal po izreku sodbe.
Tožilec: Obrazložitev nadpovprečna
Tožilec Boštjan Valenčič iz Specializiranega državnega tožilstva (SDT) je nasprotno menil, da je bila obrazložitev sodbe "resnično nadpovprečna". Tako visokega odvzema premoženjske koristi ni pričakoval. "V tem pogledu je ta sodba precedens. Moram reči, da se strinjam z ravnanjem sodišča in ga zelo pozdravljam," je dejal Valenčič.
Sodišče je po tožilčevem mnenju pokazalo, da se kriminal ne izplača. Obtoženi gre za štiri leta v zapor, poleg tega ga čaka plačilo 34 milijonov evrov, je ponovil. O tem, na kakšen način se bo ta znesek izterjal, po njegovem mnenju na tem mestu ni mogoče razpravljati, gre pa zadeva v postopke izvršbe.
Pritožba še mogoča
Zdolšek je dejal, da bodo počakali in videli, kako bo sodišče sodbo obrazložilo, nato pa se bodo odločili, ali se bodo na del o premoženjski koristi tudi pritožili.
Sodnica Alja Kratovac je v izreku sodbe dejala, da je Raščan zlorabil svoj položaj kot lastnik družbe Delo Revije in je v imenu podjetja najel za 65 milijonov evrov posojil, čeprav jih podjetje Delo Revije ni potrebovalo. Od tega je bil povrnjen le del posojil, za 13,4 milijona evrov jih je namreč ostalo neporavnanih.
Raščanova družba Monera je Delo Revije prevzela leta 2008. Raščan je nato izkoristil ugodno bonitetno oceno družbe in jo v kratkem času prezadolžil z najemanjem posojil pri različnih slovenskih bankah, posojila pa nato prenakazal na račune svojih podjetij oziroma na svoje osebne račune, mu je očitalo tožilstvo.
Leta 2011 je bil uveden stečaj, postopek pa je bil uradno končan januarja lani. Končal se je s 34 milijoni evrov prijavljenih terjatev, upravitelj jih je priznal 29,5 milijona evrov, poplačanih je bilo 811.000 evrov.
Stečajni upravitelj Monere je povedal, da je družba Delo Revije priglasila terjatev za okoli 35 milijonov evrov, kar jim je priznal, vendar tega denarja ni v stečajni masi. Tudi stečajna upraviteljica Rašica Point je povedala, da so upniki, tudi Delo Revije, skupno priglasili za okoli 27 milijonov evrov terjatev, upnikom so lahko vrnili le za okoli 1,5 milijona evrov.
Raščan bo moral plačati tudi sodne stroške, ki bodo znani pozneje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje