6. aprila so slovenski kriminalisti ob koncu operacije Sfinga onemogočili slovenski del združbe, ki sta ga vodila 36- in 37-letna Egipčana s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Ovadba je bila med drugim podana tudi zoper državljana Irana in Srbije, ki imata v Sloveniji status prosilca za azil. Od lanskega septembra do aprila naj bi omenjeni v Slovenijo ilegalno pretihotapili najmanj 111 oseb in zaslužili okoli 235.000 evrov.
Z zbiranjem obvestil je bilo še ugotovljeno, da so člani mednarodno organizirane kriminalne združbe ilegalne migrante do Ljubljane prevažali z osebnimi in kombiniranimi vozili. Tihotapili so predvsem državljane Egipta, ki so se v postopku s policijo predstavljali kot državljani Palestine, poleg tega pa so organizirali tudi prepovedane prehode državne meje za osebe albanske in turške narodnosti.
Za ilegalen prehod državne meje od Sarajeva čez Zagreb in Ljubljano do Udin v Italiji je kriminalna združba zahtevala plačilo v višini od 2.000 do 3.000 evrov za osebo.
V operaciji Furlan so bili priprti 3 slovenski državljani
V drugi polovici leta 2006 je policija na območju Notranjske, Primorske in Goriške zaznala povečano število ilegalnih migrantov, predvsem državljanov Srbije, Albanije in Turčije, ki so z območja Hrvaške na območje Slovenije vstopali na nedovoljen način. Z izmenjavo podatkov s tujimi varnostnimi organi so kriminalisti policijskih uprav Nova Gorica, Postojna in Koper ugotovili, da ilegalni migranti na območje Slovenije vstopajo v organizaciji mednarodno organizirane kriminalne združbe.
Ilegalni migranti so bili tihotapljeni z območja Reke z osebnimi, kombiniranimi in tovornimi vozili. Ilegalni migranti so morali organizatorjem za njihovo tihotapljenje plačati od 1.500 do 3.000 evrov za osebo, člani kriminalne združbe pa so za tihotapljenje skozi Slovenijo zahtevali plačilo 450 evrov za osebo. Med novembrom 2006 in aprilom 2007 je združba organizirala tihotapljenje najmanj 108 ilegalnih prebežnikov in si pri tem pridobila protipravno premoženjsko korist v višini najmanj 240.000 evrov.
Skupaj je bilo kazensko ovadenih 15 oseb, štirje člani kriminalne združbe so bili skupaj s kazensko ovadbo privedeni k preiskovalnemu sodniku, ki je zoper tri odredil pripor. Istočasno so zaključno akcijo izvedli hrvaški in bosanski varnostni organi, s čimer je bila onemogočena celotna mednarodno organizirana kriminalna združba.
"Zaslužek" vse težji
Leta 2005 je policija obravnavala 463 tovrstnih kaznivih dejanj, pri čemer je ovadila 817 osumljencev. Lani sta oba dejavnika padla za 24 oziroma 30 odstotkov, saj je bilo pri 348 obravnavanih primerih ovadenih 568 osumljencev. Vodstvo generalne policijske uprave je zato povedalo, da je tihotapljenje ljudi vse težje in bolj tvegano ter posledično za ljudi, ki iščejo predvsem boljše življenje, dražje in nevarnejše.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje