Uroš Rotnik je pogodbo o rekonstrukciji kotla petega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš) sklenil z Alstomom, vrednost pogodbe pa je presegla dva milijona evrov. Prav tako je sklenil še dva aneksa za dobavo rezervnih del v vrednosti skoraj 400.000 evrov. Zatrdil je, da so bili ti rezervni deli v peti blok vgrajeni med remontom leta 2007. Dejal je tudi, da so se težave s petim blokom pojavile leta 2003, ko blok ni dosegel ključnih parametrov. Zato je začel iskati podjetje, ki bi izvedlo rekonstrukcijo kotla tega bloka. Ker je Alstom podal ugodno ponudbo, so to podjetje izbrali za obnovitvena dela.
Zagovornik nekdanjega zaposlenega v Alstomu Josefa Reisla pa je dejal, da njegova stranka ni bila odgovorna oseba v Alstomu, ki bi odločala o pogojih za sklenitev pogodbe s Tešem glede omenjene rekonstrukcije. Meni tudi, da pri tem poslu ni bilo nič nezakonitega, da ni bila dana tudi nobena podkupnina. Dejal je, da tožilstvo njegovi stranki v bistvu očita nudenje pomoči Rotniku pri sklenitvi pogodbe z Alstomom o rekonstrukciji kotla bloka pet.
Sodnica Mojca Turinek je iz zadeve Teš 5 začasno izločila zastopnika podjetja Sol Intercontinental v likvidaciji Anžeta Bibra, saj je podal izjavo, da ne želi več opravljati funkcije likvidacijskega upravitelja, in lobista Petra Kotarja, ki ima zdravstvene težave.
Sojenje se bo predvidoma nadaljevalo v petek.
Sojenje v treh sklopih, krivdo doslej priznal le pravni naslednik Alstoma
Sojenje v zadevi Teš 6 so sicer zaradi ekonomičnosti in zato, da vsem obtoženim ne bi bilo treba hoditi na vse obravnave, razdelili na tri sklope. Tako so najprej obravnavali posel z merilniki in glede tega bodo zaslišali še nekaj prič, zdaj je na vrsti obnova Teša 5, december in januar pa bodo posvetili naložbi v šesti blok elektrarne.
Obtožnica sicer prvoobtoženemu Rotniku in soobtoženim očita po mnenju tožilstva sporno nabavo merilne tehnike in opravljanje meritev za peti blok, ki sta bila po mnenju tožilstva nepotrebna. Poleg tega jim očita že omenjeno zlorabo položaja pri izbiri izvajalca za obnovo kotla petega in gradnjo šestega bloka Teša. Naložbo v gradnjo šestega bloka, katere vrednost se je s sprva ocenjenih 650 milijonov evrov pozneje povzpela na 1,4 milijarde evrov, pa naj bi Rotnik peljal tako, da je bil za posel izbran Alstom, iz njega pa izločen drugi ponudnik Siemens.
Krivdo je doslej priznal le pravni naslednik Alstoma, ameriško podjetje General Electric, ki je s Tešem sklenilo dogovor o poravnavi. Sodišče mu je nato na naroku 3. oktobra naložilo plačilo 23 milijonov evrov denarne kazni v državni proračun in plačilo sodnih stroškov 50.000 evrov. Z zlorabo položaja je General Electric na račun Teša pridobil 261 milijonov evrov premoženjske koristi, ki pa jih bo vrnil. V skladu z dogovorom o poravnavi je moral Tešu lani izplačati 138,7 milijona evrov, poleg tega pa bo prispeval še 110 milijonov evrov za servisne storitve in 12 milijonov evrov v povračilu drugih stroškov in prihrankov. Servisne storitve bodo potekale do leta 2029 oz. 2030.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje