Osumljenec S. D., državljan Srbije in Črne gore, je skušal v Dobovi vstopiti v Slovenijo s ponarejenim bolgarskim potnim listom. Policisti so ga odpeljali na zaslišanje v Krško, kjer je ob izročitvi sklepa o priporu fizično napadel Zevnika in ga s svinčnikom poškodoval tik pod očesom.
Zaslišanje potekalo mirno
Zevnik, ki mu centimetrsko vreznino pod očesom zakriva obliž, je povedal, da je zaslišanje potekalo korektno, brez povišanih tonov, obdolženi pa je mirno sprejel tudi odločitev sodnika, ki je zanj odredil pripor.
Pol minute drame
Šele ko mu je sodnik velel, naj počaka zunaj in je obdolženi zapuščal prostor, je zavil proti tožilcu, ga z eno roko stisnil okoli vratu, z drugo pa mu je začel tiščati kemični svinčnik v obraz, tik pod očesom. Kot je povedel Zevnik, se je poskušal braniti, na pomoč je zaklical tudi preiskovalnemu sodniku. Pritisk obdolženca je popustil čez kakšne pol minute, ko so Zevniku na pomoč poleg sodnika priskočila še dva policista.
Napadalec ostaja v priporu
Napadalec je star nekaj manj kot 40 let, njegovo identiteto še preverjajo, po lastnih besedah pa naj bi bil doma iz Srbije blizu bolgarske meje. Zdaj je v priporu zaradi ponarejanja listin. Odpeljali so ga v pripor, o nadaljnjem postopku pa se tožilstvo še ni odločilo.
Obdolženci odslej z lisicami?
Vodja okrožnega tožilstva v Krškem Robert Reiner, ki je prišel takoj po dogodku, je govoril s podpredsednikom tamkajšnjega okrožnega sodišča in ga obvestil, da v prihodnje ne bo dovolil udeležbe tožilcev v tej sobi in pod takimi pogoji. Obdolžence, ki jih ustavijo na meji in o katerih ne vedo praktično nič, bi morali privesti vklenjene, pa tudi v sami razpravni dvorani bi morali zagotoviti navzočnost policista.
Krško najbolj izpostavljeno
Prav tožilstvo v Krškem je po njegovih besedah eno bolj izpostavljenih, saj pokriva dva največja mejna prehoda Obrežje in Dobova. Dosedanje izkušnje po Zevnikovih besedah kažejo, da gre večkrat za ljudi, ki so prek mednarodnih tiralic iskani zaradi najhujših kaznivih dejanj, včasih pa tudi za ljudi s pestro kriminalno dejavnostjo, ki imajo torej močan motiv, da zakrijejo svojo identiteto.
Drugi napad v zadnjem času
To je v zadnjem času v Sloveniji drugi napad na tožilca. Na kranjskem sodišču je januarja lani moški okrožno državno tožilko med zaslišanjem zbil na tla in večkrat brcnil v obraz.
Generalna državna tožilka Zdenka Cerar je napad označila za opozorilo, da bi morali več storiti za zagotovitev varnosti tožilcev in sploh vseh udeležencev v sodnem postopku.
Varnost še ni zadovoljiva
Po tem dogodku naj bi se varnostne razmere na sodiščih nekoliko spremenile, vendar ne toliko, da bi lahko bili zadovoljni, je dejala Cerarjeva. O tem priča tudi nedavni dogodek, ko je s kranjskega sodišča pobegnil osumljenec. Predvsem bi morali zagotoviti dovolj velik prostor, v katerem bi potekala zaslišanja, ali pa imobilizirati obdolženca, poleg lisic obstajajo pa to tudi drugi načini, je dejala Cerarjeva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje