Po besedah vodje oddelka za cestni promet v sektorju uniformirane policije Policijske uprave Ljubljana Primoža Kadunca se je množica približno 300 ljudi, med katerimi je bilo veliko mladoletnikov, v soboto zvečer zbrala v garažni hiši, kjer je bilo organizirano t. i. driftanje oz. prikazovanje zmogljivosti avtomobilov. Eden od njih se je z avtomobilom zaletel v betonski steber.
Po prijavi se je na kraj napotila patrulja dveh policistov. Ob prihodu je množica obstopila njun avtomobil, zato sta se policista po mnenju Kadunca pravilno odločila, da se umakneta in počakata okrepitve.
"Da smo se izognili vsaki uporabi fizične sile ali kakšni drugi fizični prisili, da smo zagotovili javni red in mir, varovanje ljudi in premoženja. Izrekli smo 15 kazni, pet opozoril in obravnavali eno nesrečo. Pri tem preverjamo, da bi zoper povzročitelja podali kazensko ovadbo, ne samo prekrška," je za Radio Slovenija pojasnil Kadunc.
Po Kadunčevih besedah se nihče ni poškodoval. Za voznika sicer policija proučuje možnost, da ga kazensko ovadi zaradi nevarne vožnje.
"Posebej moteče pri sobotnem dogodku je bilo, da se je vse skupaj dogajalo v času, ko je trgovski center še obratoval in so bili v garaži tudi drugi ljudje. Ti so bili zaradi dirkanja v nevarnosti, prav tako niso mogli zapustiti garažne hiše," je povedal.
Slovenski profesionalni dirkači proti tovrstnim dogodkom
"Zaradi teh nekaj posameznikov, amaterjev, ki se po cesti preganjajo, se celotna avtomobilistična scena meče v isti koš," je za TV Slovenija povedal Aleksandar Godzhov, organizator dogodkov Game of drift.
Opozorili so, da se zaradi pomanjkanja specializiranih dirkališč pri nas letno priredi le nekaj takšnih nadzorovanih dogodkov in da dosti udeležencev verjetno niti ne ve, za kakšen dogodek gre, ker je težko ločiti med prijavljenim dogodkom in divjim shodom. Če se dogodek oglašuje dan prej ali celo isti dan, potem najverjetneje ne gre za zakonit shod.
"To so dogodki, kjer v bistvu nihče ne prevzame odgovornosti. To so najstniki z dostopom do interneta, ki gredo v iskanje pozornosti," je povedal Aljaž Seljak s Car scene Slovenija. Godzhov pravi, da bi se to dolgoročno dalo preprečiti. "Zagotovo tudi na tak način, da se ne obiskujejo taki dogodki, da jih ne delimo na družbenih omrežjih in da se ne širi beseda o njih," je zaključil.
Sicer se se s tem hobijem pri nas zakonito redno ukvarja nekje do 40 oseb, samo nekaj več kot pet je mednarodnih tekmovalcev, ki avtomobile, prirejene za dirkanje, do dirkališča pripeljejo s prikolico, je poročala novinarka Helena Ponudič.
Kadunc poziva, naj se ljudje ne udeležujejo tovrstnih nezakonitih dogodkov
Ker je tovrstno početje nevarno, Kadunc poziva vse, ki se udeležujejo tovrstnih nezakonitih dogodkov, naj tega ne počno. Če pa že morajo, naj si poiščejo organizatorja, ki jim bo pripravil ustrezno mesto in izvedel vse varnostne ter druge ukrepe, potrebne za takšno prireditev, je povedal.
Pozval je vse starše mladoletnikov, naj se z njimi pogovorijo o tem, kaj vse se jim lahko zgodi; lastnike trgovskih hiš pa, naj imajo garažna parkirišča v času, ko ne delujejo, zaprta s fizičnimi ovirami, npr. zapornicami.
Policija sicer še preiskuje, kdo je bil organizator sobotnega dogodka. Iskanje tega je po Kadunčevih besedah običajno težko, saj so skupine na družbenih omrežjih, kjer se dogovarjajo zanje, običajno zaprte, njihovi udeleženci pa anonimni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje