Tožilstvo se je za zavarovanje premoženja DZS odločilo, saj sumijo, da so bile lastniško povezane družbe, med njimi naj bi bile Terme Čatež in Marina Portorož, oškodovane za vsaj 53 milijonov evrov. Dokaze za utemeljitev sumov so 12. junija v obsežnih hišnih preiskavah iskali tudi kriminalisti.
Predsednica koprskega okrožnega sodišča Darja Srabotič je pojasnila, da v sklepu o začasnem zavarovanju ni navedeno, za katere delnice gre, navedene so le številčne oznake. Iz sklepa tako tudi ni razvidno, da bi šlo za delnice Marine Portorož, ki jih preko Term Čatež obvladuje DZS.
Na DZS-ju prav tako niso pojasnili, katero premoženje družbe je bilo zavarovano, niti kako bo to vplivalo na njihovo nadaljnje poslovanje in upravljanje s premoženjem.
V Marini Portorož so pojasnili, da nedavna preiskava na sedežu družbe ni imela nikakršnega vpliva na tekoče poslovanje družbe. "Postopki za načrtovane projekte potekajo v predvidenih terminskih rokih," je poudaril direktor družbe Miran Kraševec.
Preiskava poslov Bojana Petana
Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so pod drobnogled vzeli Bojana Petana, ki prek DZS-ja lastniško obvladuje tudi Terme Čatež in prek term Marino Portorož.
V ospredje preiskav je bilo postavljeno dogajanje, povezano z delnicami Marine Portorož. Družba, ki jo je takrat vodil Boris Zupančič, je avgusta 2007 od podjetja Ambient, ki ga vodi Robert Kupec, dobila ponudbo za odkup delnic Term Čatež.
Ponujena cena je bila okoli 27 milijonov evrov, vendar tega posla nikoli niso izpeljali, saj je Marina delnice prodala Termam Čatež, ko je te že obvladoval DZS.
Zanje je dobila približno osem milijonov evrov manj od zneska, ki ga je ponujal Ambient. Denar za nakup lastnih delnic so Terme Čatež dobile s posojilom Marine Portorož.
Kriminaliste naj bi tudi zanimalo še več drugih poslov. Pod drobnogledom naj bi bila tudi kapitalska krepitev DZS-ja iz leta 2010. To je družba izpeljala s pripojitvijo TPP-ja, na katerega je Marina Portorož predtem prenesla za več kot 20 milijonov evrov nepremičnin. V zameno naj bi Marina dobila delnice TPP, ki pa naj bi bile vredne manj od nepremičnin.
Zavarovanje pred skrivanjem premoženja
Sodišče sicer začasno zavarovanje na predlog tožilstva odredi, kadar v kazenskem postopku obstaja nevarnost, da bi obdolženec premoženje lahko skril, odtujil ali uničil in s tem onemogočil ali otežil njegov odvzem po končanem kazenskem postopku.
Sodišče lahko zavarovanje odredi tudi v predkazenskem postopku, če so podani utemeljeni razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, s katerim je bila pridobljena premoženjska korist.
Skupno trajanje zavarovanja pred uvedbo preiskave oz. če ta ni uvedena, ne sme biti daljše od enega leta, medtem ko v preiskavi ne sme biti daljše od dveh let. Po vložitvi obtožnice do izreka sodbe sodišča prve stopnje skupno trajanje začasnega zavarovanja ne sme presegati treh let.
O predlogu za odreditev ali odpravo začasnega zavarovanja mora sodišče odločiti posebej hitro, kazenski postopek pa se šteje za prednostnega. Z zaseženimi predmeti in premoženjem, ki služi za začasno zavarovanje zahtevka, pa mora ravnati kot dober gospodar, veleva zakon o kazenskem postopku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje