Po mnenju sodišča je pri Meščevih izjavah šlo za vrednostno sodbo, s katero je ta med drugim opozoril na nevarno ideologijo, ki jo je v tistem obdobju javno zagovarjal Brščič in se z njo zatekal k nestrpnim, protidemokratičnim, nacionalističnim in ksenofobičnim stališčem, poroča več medijev.

Bernard Brščič. Foto: BoBo
Bernard Brščič. Foto: BoBo

Ljubljanska okrajna sodnica Živa Sila je ob tem navedla, da se morajo poslanci sicer izogibati žaljenju, sramotenju ter izzivanju sovraštva in nestrpnosti, hkrati pa, da je obramba demokracije in njenih načel "ena glavnih dolžnosti vsakega poslanca". Ob tem je opozorila, da so bili Brščičevi zapisi in javni nastopi provokativni in polni verskih, etničnih, kulturnih ter drugih predsodkov, zato bi ta moral biti do kritik na svoj račun strpnejši od običajnega posameznika.

Brščič je s tožbo od Mesca zahteval 4000 evrov odškodnine, sprva sicer 8000 evrov, vendar je tožbeni zahtevek nato zmanjšal sam, in javno opravičilo v državnem zboru. Sodba še ni pravnomočna, saj se Brščič nanjo lahko še pritoži, piše Dnevnik.

Mesec je ob prejemu sodbe na svojem Facebookovem profilu zapisal, da je Brščič svoj pravi obraz pokazal na zaslišanju. "Za izjave, s katerimi širi zarote o multikulti-pedromarksistih, o tem, da so Judje Nemcem skurili možgane s holokavstologijo, se niti za trenutek ni pokesal, še več, poskušal se je pokazati kot nekakšna žrtev. Sam pa sem v svojo obrambo na sodišču povedal, da se je treba na retoriko, ki razčloveči cele skupine ljudi in se lahko razraste v protidemokratične in zločinske ideologije, ostro odzvati. Zato sem Brščiča označil za fašista," je še pojasnil Mesec.