Več kot 200 osnovnih in srednjih šol ter vrtcev je ponoči oziroma zjutraj na svoje elektronske naslove prejelo praktično enako sporočilo, v katerem je bila grožnja z bombo. Šole so o sporočilu obvestile policijo, ki je kmalu ugotovila, da je ocena tveganja nizka. Grožnja namreč ni bila usmerjena na konkreten vzgojno-izobraževalni zavod, opredeljena nista bila niti kraj niti čas dogodka, je v izjavi za javnost povedal Primož Ogrinc, vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje na Generalni policijski upravi. Šlo je za generična sporočila, ki so bila razposlana po različnih koncih države, zato so s policije že zjutraj sporočili, da "ni razloga za preplah ali paniko".
Grozilno sporočilo, ki ga je pod psevdonimom Bojevnik neznani pošiljatelj razposlal na elektronske naslove osnovnih in srednjih šol ter nekaterih vrtcev, se je začelo z besedami "V šoli je bila nameščena eksplozivna naprava". Kot je pojasnil Ogrinc, je bilo razposlano z različnih IP-naslovov, ob različnih urah v določenem časovnem intervalu. "Gre za naslove, ki se lahko kreirajo z uporabo čisto splošnih orodij."
Vzgojno-izobraževalni zavodi so o sporočilu takoj zjutraj obvestili policijo. "Policija je nemudoma izvedla vse potrebne ukrepe za zaščito otrok in zaposlenih v teh ustanovah. V skladu s protokolom se je sešla tudi delovna skupina, ki je stopnjo ogroženosti ocenila kot nizko. O tem je takoj obvestila ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Po prvih ugotovitev s terena je grožnjo prejelo približno 229 šol," je pojasnil Ogrinc. Skupno naj bi sporočilo prejelo več kot 800 različnih naslovnikov. "Vsako prijavo preverimo in zavarujemo vse dokaze," je dodal. Policisti nadaljujejo preiskavo v smeri kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.
Sporočila s sorodno vsebino tudi drugje po Evropi
V sporočilu, ki smo ga pridobili tudi v uredništvu MMC-ja, sicer neznani pošiljatelj med drugim omenja "potop Evrope" in "maščevanje". Sporočila s podobno vsebino so se v preteklosti pojavila tudi v nekaterih drugih evropskih državah. "V preteklih tednih so bila poslana tudi na različne šole v tujini, zato bomo v preiskavi zagotovo sodelovali s kolegi iz Evrope," je pojasnil Primož Ogrinc. Podoben primer se je nedavno zgodil tudi na Madžarskem in v drugih evropskih državah. Namen takšnih sporočil je predvsem ustvarjanje panike, v prihodnosti lahko pričakujemo še več takšnih incidentov, dodaja Ogrinc.
Več šol izpraznilo prostore
Po informacijah, ki smo jih pridobili, so grozilno sporočilo med drugim prejeli šole in vrtci iz Ljubljane, Novega mesta, Ptuja, Ormoža, Sevnice, Krškega, Šentjerneja, Slovenske Bistrice, Maribora, Brestanice, Preddvora, Mengša, Kamnika, Divače in Kozine.
Navodila policije so bila enaka za vso državo. Policisti so posamezne šole pregledali, še vedno zbirajo obvestila in dokaze. Ko bodo končali ta del, bodo nadaljevali preiskavo, ki bo enotna za vse šole, je pojasnil Ogrinc.
Nekatere šole so se na grožnje preventivno odzvale po varnostnih protokolih in evakuirale šolske prostore. V nekaterih šolah so učence in dijake poslali domov, v drugih so se po krajši evakuaciji že vrnili k pouku.
18 šol odpovedalo pouk
Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje, ki so jih zbrali do 11. ure, je 18 šol zaradi varnostnih groženj odpovedalo pouk. Kot je povedal minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj, so ob 8.23 vsem šolam poslali okrožnico, v kateri so jih obvestili, da je stopnja tveganja nizka. V osnovnih in srednjih šolah so aktivirali protokol obveščanja in ukrepanja, ki velja v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih.
Šole, ki so odpovedale pouk, so učence oziroma dijake takoj ob prihodu napotile domov. "Sporočilo je dobilo več kot 800 različnih naslovnikov. Najprej je bilo treba ugotoviti, ali gre za posamično ali za generično sporočilo, kar je terjalo nekaj časa," je pojasnil Logaj. Učenci v različnih šolah v šolo prihajajo ob različnih urah, zato je bilo treba v nekaterih primerih, dokler se ni vedelo, za kakšno sporočilo gre, šole izprazniti. "Mislim, da je bil odziv ustrezen. Že od zgodnjih jutranjih ur smo bili v stiku s posameznimi ravnatelji šol, skupaj z ministrstvom za notranje zadeve in policijo smo koordinirali vse aktivnosti," je pojasnil Logaj.
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je dejal, da je policija ukrepala v skladu s protokolom, ki je bil sprejet lani. Oba ministra sta ga označila kot primernega. "Lahko pomirim javnost, da se je slovenska policija skupaj z vzgojno-izobraževalnimi zakoni odzvala, tako kot je treba," je dejal Poklukar. Dodal je še, da policija ničesar ne prepušča naključju, ko gre za takšne grožnje, in da nadaljuje intenzivno preiskavo te grožnje.
Poklukar je poudaril tudi, da je pomembna usposobljenost zaposlenih na šolah, predvsem vodstev. Zato je policija pristopila k projektu opolnomočenja zaposlenih na šolah, univerzah oziroma fakultetah, je poudaril. Če bi se izkazalo za potrebno, pa bodo dopolnili in razširili tudi protokol, je dodal. "Vesel sem, da ni bilo kaj hujšega, vendar bodimo previdni. Primera v Srbiji in v Zagrebu dajeta vedeti, da moramo biti previdni, posebej, ker gre za najbolj ranljive skupine, za otroke in zaposlene na šolah," je poudaril.
Ravnatelji in starši ostro obsodili tovrstna dejanja
"Kot kaže, gre spet za novo generirano UI-sporočilo, ki so ga prejele večinoma vse šole. Prvo sporočilo je bilo poslano ob petih zjutraj, do osmih so jih prejele kar že vse šole," je pojasnila predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojca Mihelič.
Ob tem so se učitelji po njenih besedah različno odzvali. V nekaterih šolah so se odločili za odpoved pouka in otroke poslali domov. Poudarila je, da so vse šole sicer dobile tudi navodilo ministrstva za vzgojo in izobraževanje.
"Večinoma na šolah normalno poteka pouk brez panike," je dejala. Spomnila je na podoben primer lani, ko so podobno elektronsko sporočilo ustvarili nekje na vzhodu Evrope. Prepričana je, da to dela "nekdo, ki hoče ustrahovati ljudi zato, ker je z njimi preprosto manipulirati".
Mihelič: Treba bi bilo drugače urediti sistem komuniciranja
Mojca Mihelič je bila nato tudi gostja Odmevov. Na vprašanje, ali je deloval protokol, ki je bil vzpostavljen po lanskih dogodkih v šolah, je dejala, da v celoti ne. "Ko so nam protokol lani predstavili, se je nam, članom našega združenja, zdel zelo dober. Želela bi si, da bi ga v celoti spoštovali. Morda smo ga pa tudi mi drugače razumeli, kot je bil zamišljen. Kakor se spomnim – in v tem delu je zadeva funkcionirala – ko pride do policije obvestilo iz katerega koli vira, da gre za neko grožnjo, policija prouči zadevo in potem, če presodi, da ni nevarno, o tem obvesti ministrstvo. Kolikor mi je znano, je bilo v protokolu tudi rečeno, da je potem šolsko ministrstvo tisto, ki naprej obvešča šole, kako in kaj."
Na vprašanje, ali je ministrstvo obveščalo, je odgovorila: "Danes smo dobili dve okrožnici. Prvo zjutraj, ko se je na večini šol pouk že začel, na temo, da nas bodo čez dan obveščali. Druga je bila okoli 10.00,11.00, naj sporočimo, ali smo pouk prekinili. Ravnatelji smo potem poiskali informacije neposredno na spletnih straneh policijske uprave, tako da smo tam tudi prebrali, da gre za neznatno nevarnost, da smo lahko pomirili starše in zaposlene."
Poudarila je, da se ji zdi, da bi bilo treba drugače urediti sistem komuniciranja. "Kolegica Nives Počkar, ki je predsednica Združenja srednješolskih ravnateljev, mi je povedala, da so njih obveščali policisti. Tako mi potem tudi ni bilo več nelogično, da so nekatere srednje šole normalno delovale, druge pa so evakuirale svoje dijake. Podobno se je zgodilo tudi na osnovnih šolah."
"Zveza aktivov svetov staršev Slovenije absolutno obsoja tovrstna dejanja. Od pristojnih pričakujem, da avtorje teh sporočil tudi sankcionirajo, kajti očitno se, če sankcija ni dovolj resna, to ponavlja," je za STA povedala predsednica zveze Lara Romih. V zvezi se jim zdi nujno, da ljudje razumejo, tudi na ravni Evrope in sveta, kje je "meja med šalo in resno zadevo". "Dokler ne bomo izvedeli česa več, res kaže, da je to nekaj generiranega, zato je treba te stvari jasno in odločno obsojati, ker očitno temu ni konca," je opozorila.
Povedala je še, da so jo nekateri starši klicali in spraševali, kaj se dogaja. Vedno pomirijo starše, da ima policija to pod nadzorom, da se zavedajo grožnje in ukrepajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje