Konec lanskega leta je policija na tožilstvo poslala ovadbo zoper tri osebe zaradi suma kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic pri nepremičninskih poslih Janše s podjetjem Imos. Poleg Janše naj bi ovadila še nekdanjega direktorja Imosa Branka Kastelica in nekdanjega direktorja Eurogradenj Klemna Gantarja. Tožilstvo sumi, da je Imos preplačal vrednost Janševih zemljišč v Trenti in mu omogočil premoženjsko korist.
Poslovanje Janše z Imosom je problematizirala tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) v poročilu o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank.
Janša denar prejel še pred prodajo
Janša je 20. julija 2005 prodal zemljišča v Trenti podjetju Eurogradnje. Denar je prejel dva meseca pred prodajo, a je protikorupcijski komisiji to pojasnil kot pomoto. Denar je nato vrnil in ga znova prejel.
Za zemljišče je prejel 130.000 evrov, po informacijah KPK-ja pa naj bi bilo vredno desetkrat manj. S tem denarjem je Janša nato sofinanciral nakup Imosovega stanovanja v Ljubljani, Imos pa je od Eurogradenj nato odkupil zemljišče v Trenti. Zoper Janšo naj bi v povezavi z Imosovimi posli potekali trije postopki.
Imos naj bi po ugotovitvah KPK-ja leta 2005 prek povezanega podjetja Eurogradnje z odkupom in večkratnim preplačilom vrednosti zavezančevih nepremičnin do skoraj polovice sofinanciralo nakup Janševega stanovanja v Ljubljani.
KPK: Janša pridobil 100.000 evrov
To po oceni komisije "utemeljuje sklep, da je s tem zavezanec pridobil premoženjsko korist od gospodarske družbe Imos v okvirni višini najmanj 100.000 evrov". Posel je obremenjen z izrazitimi korupcijskimi tveganji in sumi zlorabe položaja, še ugotavlja KPK.
Komisija je še ugotovila, da Janša prodaje kmetijskih zemljišč v Trenti ni prijavil v zakonskem roku. Kmalu po objavi poročila o premoženjskem stanju je Janša pojasnil, da je posestvo v Trenti kupil že leta 1992, zanj pa je plačal več, kot komisija trdi, da je bilo vredno leta 2005, čeprav so se cene nepremičnin v teh letih dvignile za nekajkrat.
SDS: Najprej KPK in NPU, nato likvidacija
Janševa stranka SDS se je odzvala na svoji spletni strani, kjer je objavila zapis z naslovom Najprej KPK in NPU, nato likvidacija: 161. postopek zoper Janeza Janšo. V njem izpostavljajo, da je časopis Finance že lani ugotovil, da je Janševa prodaja posestva v Trenti v okvirih povprečnih cen. Kljub temu pa se je tožilstvo v svoji zahtevi naslonilo na lanske ugotovitve KPK-ja glede "spornih nepremičninskih poslov", navajajo v SDS-u. "Do kdaj še?" se sprašujejo v SDS-u?
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje