Požar je trgovino v celoti uničil. Foto: Eugenija Carl
Požar je trgovino v celoti uničil. Foto: Eugenija Carl

Koprske policiste je o sproženem alarmu v enoti Agrarie Koper v Luciji malo po 4. uri obvestil varnostnik. Da je v objektu zagorelo, so koprski operativno-komunikacijski center takoj zatem obvestili tudi z republiškega centra za obveščanje. Nekateri prebivalci Lucije so v objavah na družbenih omrežjih pisali, da so slišali tudi eksplozijo.

Na prizorišče večjega požara je bilo poleg policistov najprej napotenih tudi 40 gasilcev z osmimi vozili, zaradi velikega obsega požara pa so poklicali tudi dodatne enote. Kot je pojasnil Denis Slavec iz Gasilske brigade Koper, ki je v dopoldanskih urah prevzel vodenje intervencije, je pri gašenju skupaj sodelovalo 140 gasilcev iz koprske brigade in iz prostovoljnih društev z območij Pirana, Izole in Kopra.

Kot so pojasnili v Gasilski brigadi Koper, je objekt Agrarie s površino 1400 kvadratnih metrov v celoti uničen, gasilci pa na lokaciji še vedno gasijo posamezna žarišča. V požaru po do zdaj znanih podatkih sicer ni bil nihče poškodovan, prav tako ni bila potrebna evakuacija, saj v neposredni bližini ni drugih stanovanjskih ali poslovnih objektov, ki bi lahko bili ogroženi, so sporočili s policije.

V skladišču ni bilo veliko fitofarmacevtskih sredstev

Ker so v objektu tudi snovi, ki ob gorenju sproščajo nevarne snovi – razna gnojila, fitofarmacevtska sredstva in podobno – in je bilo v okolici veliko dima, je policija vse občane pozvala, naj se kraju požara ne približujejo in naj upoštevajo navodila policistov in gasilcev.

Slavec je potrdil, da ima objekt tudi skladišče, v katerem so fitofarmacevtska sredstva, vendar dodal, da "po podatkih, ki jih imamo, ni neke večje količine, zaradi tega, ker je tak čas, ko se ne izvaja toliko škropljenja". Pojasnil je še, da odgovorne službe postavljajo zajezitev, da onesnažene požarne vode ne bi odtekle v morje.

Direktor Agrarie Neo Štembergar je po poročanju Radia Koper ocenil, da je izguba prodajalne hud udarec za 30 zaposlenih in za celotno zadrugo. Vzrok požara sicer še ni znan, kriminalisti bodo ogled kraja opravili po končanem gašenju.

NIJZ ob požaru v Luciji objavil napotke prebivalcem

Kot so v objavi na spletu zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), z vdihavanjem ali zaužitjem snovi, ki nastanejo pri požaru, vstopijo v naš organizem in lahko škodljivo vplivajo na naše zdravje. Posledice so lahko takojšnje ali zakasnele.

Še posebej so po njihovih besedah ogroženi dojenčki in otroci, nosečnice, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal, sladkorni bolniki.

Ob tem so poobjavili več napotkov. Prebivalcem svetujejo, naj ves čas upoštevajo priporočila ekip za reševanje, se izogibajo prizadetih območij, v morebitni bližini pa dihala zaščitijo, denimo z obrazno masko. Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in čutijo zdravstvene težave, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom, so zapisali.

Vsem, ki so izpostavljeni materialom, nastalim pri požaru, svetujejo odstranitev prahu in kontaminirane obleke, ki jo velja spraviti v plastično vrečko, ter umivanje izpostavljene kože z velikimi količinami mila in vode.

Če je v okolici pogorišča še vedno izrazit vonj, smrad po požaru, priporočajo zadrževanje zunaj območja ali v zaprtih prostorih.

Svetujejo tudi izogibanje dotikanju izpostavljenih površin, tekočin, povezanih s požarom, in čim večje zmanjšanje izpostavljenosti izpustom v zrak tako, da se človek giblje proti vetru ali stran od ognja oz. pogorišča.

"Delce, ki so lahko dodatno onesnaženi z organskimi in anorganskimi snovmi, lahko tudi zaužijemo. Med drugim se namreč posedajo tudi na sadje in zelenjavo ter na rastline, ki so krma za živali. Z dežjem se spirajo tudi v tla, tako bi se lahko prek podtalnice onesnažila tudi pitna voda. Priporočamo, da vrtnin in sadja, ki bi glede na doseženo stopnjo rasti oz. zrelosti že bili primerni za uporabo, ne uporabljate. Navedena priporočila veljajo tudi za preostale plodove do objave nadaljnjih navodil ter s tem povezanih morebitnih drugačnih napotkov oziroma novih priporočil," tudi piše v priporočilih NIJZ-ja.

Glede pitne vode pa so zapisali, da je treba upoštevati priporočila upravljavca vodovoda oz. Uprave RS za zaščito in reševanje. Za lastnike kapnic velja, da pred nastopom padavin preusmerijo vodo iz s požarom onesnaženih lovilnih površin stran od hranilnika za vodo in s tem preprečijo onesnaženje vode.

Požar uničil trgovino zadruge Agraria