Strokovnjaki menijo, da na svetovnih cestah na leto umre približno 1,26 milijona ljudi, kar pomeni, da jih na dan umre okoli 3.450. Vsako leto narašča tudi število poškodovanih, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije jih je vsako leto okoli 50 milijonov, pet milijonov pa jih za vedno ostane invalidnih.
Do 10. novembra je na slovenskih cestah umrlo 50 ljudi več kot v istem obdobju lani, skupaj 257. V obdobju od 2003 do 2006 je število vseh cestnoprometnih nesreč sicer upadlo, je ugotovil statistični urad. Lani je bilo vseh nesreč skoraj za četrtino manj kot v letu 2003. Vendar pa je bilo število nesreč s smrtnim izidom in posledic, ki so se končale s smrtjo, v letu 2006 samo za slabe 4 odstotke manjše kot v letu 2003. Leta 2003 je bila ena smrtna žrtev na vsakih 170 nesreč, v letih 2005 in 2006 pa smo imeli eno smrtno žrtev na vsakih 121 prometnih nesreč.
V šestnajstih letih 6.000 mrtvih
Zavod Varne poti je izdal poročilo, v katerem ugotavljajo, da so v zadnjih šestnajstih letih ceste zahtevale skoraj 6.000 ljudi, več kot 180.000 pa se jih je poškodovalo.
Žrtev nesreč se bodo popoldne spomnili s prižiganjem svečk na ljubljanskem Tromostovju, ki se ga bodo med drugim udeležili tudi minister za promet Radovan Žerjav, ljubljanski župan Zoran Janković in varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Minister za notranje zadeve Dragutin Mate pa bo danes sveče v spomin na žrtve prometnih nesreč prižgal na Ptuju. Prižiganju svečk bo sledila sveta maša v ljubljanski stolni cerkvi sv. Nikolaja, ki jo bo daroval pomožni škof Anton Jamnik. Dogajanju se bodo pridružile številne skupine ljudi, od svojcev žrtev ponesrečenih v prometnih nesrečah do motoristov, tabornikov, skavtov ter policije, reševalne službe, gasilske intervencijske službe in AMZS-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje