Kot so pojasnili na ljubljanski policijski upravi, je neznani storilec v noči na torek z razpršilom porisal objekt. Pri tem je bilo povzročene za okoli 2000 evrov škode, policisti o zadevi še zbirajo obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari.
Na Zavodu Iskreni so v odzivu zapisali, da gre pri tem predvsem za odraz stanja duha v državi, frustracije, jeze in naraščanje nestrpnosti. Ta pa se po njihovem mnenju s političnim in medijskim podpihovanjm in hujskanjem usmeri konkretno proti nekomu, ki ni nič kriv. Dodali so, da sodelavci in prostovoljci, ki delujejo v zavodu, niso vajeni "take intenzivne negativne politične in medijske pozornosti", zato jim gre to še posebej do živega.
"Pojavljata se tesnoba in strah, ki se, potem ko doživiš še neko tako ustrahovalno dejanje, še krepita," so zapisali. Po njihovih navedbah so morali danes nekaj sodelavk celo poslati domov, saj je "v takem vzdušju nemogoče delati s klienti". Ob tem so izrazili željo, da bi se ljudje, predvsem pa politiki in mediji, zavedali, kam pelje "takšna obravnava tovrstnih stvari nevajene nevladne organizacije".
Obsodbe vandalizma
Vandalizem na sedežu Zavoda Iskreni je med drugim obsodil predsednik NSi-ja Matej Tonin. "Radikalna politična stališča, ki drugače mislečim in ljudem z drugačnimi vrednotami odrekajo temeljne človekove pravice, so v zgodovini vedno vodila v napačno smer," je zapisal na Twitterju.
Ob tem je dodal, da si moramo skupaj prizadevati za Slovenijo pluralnosti, strpnosti in spoštovanja različnosti.
Urednik portala Domovina.je Rok Čakš, katerega izdajatelj je ravno Zavod Iskreni, pa je zapisal: "Razumete, kako deluje psihologija, ko podpihujete in hujskate ljudi proti nekomu?" Na Čakšev tvit se je odzval tudi direktor urada vlade za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija, ki je omenjeni primer vandalizma označil kot nesprejemljiv.
Ob tem je spomnil tudi na oskrunjenje fasade stavbe, kjer ima ordinacijo državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte, in na napad na ljubljansko stolnico.
Strogo so vandalizem nad zavodom na Twitterju obsodili tudi v stranki SD, kjer so zapisali, da morajo korupcijo preganjati institucije, ki so za to pristojne. "Prostora za nasilje in vandalizem v demokraciji ni in ne sme biti," so še dodali. Nasilje je obsodila tudi poslanka LMŠ-ja Jerca Korče.
Na Zavod Iskreni, kjer je bil nekaj časa soustanovitelj tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti iz kvote NSi-ja Janez Cigler Kralj, so v zadnjem času v javnosti in političnih vrstah leteli očitki o primernosti financiranja. Ministra je zaradi tega med drugim doletela tudi interpelacija.
Zavod Iskreni sicer ni prvi, ki je postal tarča vandalov v zadnjem času. Kot že omenjeno, so v petek zvečer neznanci oskrunili fasado stavbe v Trbovljah, v kateri ima ordinacijo zdravnica in državna sekretarka Fortetova. Na fasado so narisali tri kljukaste križe. Žrtev vandalov je bila v zadnjih dneh tudi freska na stolni cerkvi v Ljubljani, v katero so neznanci vrgli balon z barvo in jo tako poškodovali. Pri tem je nastalo za več tisoč evrov gmotne škode. Vandali so večkrat poškodovali tudi stavbo kulturnega ministrstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje