Trščinar prestaja desetmesečno kazen zaradi tatvine, vmes je bil prav tako zaradi tatvine obsojen na tri leta in deset mesecev zapora in čaka na poziv na prestajanje kazni, so pojasnili predstavniki Zavoda za prestajanje kazni zapora v Ljubljani ter predstavniki uprave za izvrševanje kazenskih sankcij. Obenem ima odprte še štiri kazenske postopke, tudi zaradi tatvine in prikrivanja.
Trščinar je sicer bil ocenjen kot begosumen, vendar ni bil problematičen, so pojasnili odgovorni v zavodu. Prav tako ni nevaren za družbo, so dodali. Po besedah direktorja zavoda Mirana Candellarija se spopadajo s prostorsko stisko na zaprtem oddelku, zato obsojence premeščajo s tega oddelka v polodprti oddelek, tako je bilo tudi v Trščinarjevem primeru.
Sojetniki niso slišali ničesar, pomagal mu je tudi dež
Pobegli je bil tako nastanjen v mansardnem delu v tretjem nadstropju, kjer je polodprti oddelek. V četrtek zjutraj med časom nočnega počitka je razžagal rešetko okna, se povzpel na streho, po strehi prišel na drugi del stavbe in se spustil po vrvi, spleteni iz rjuh, na nadstrešek.
Nato je preplezal žičnato oviro in se spustil na parkirišče sosednje bolnišnice. V sobi so bili še trije obsojeni, ki trdijo, da so spali in niso opazili, kaj Trščinar počne. Kdaj je pobegnil, so ugotovili s pomočjo nadzornih kamer. Vso noč je deževalo, je nadaljeval Candellari, hrup dežja pa je prekril hrup, ki ga je povzročil pobegli, ki je bil obenem vajen dela na strehi. Pazniki so na kraju našli tudi liste žage za železo.
Ob tem je Candellari poudaril, da stavba ni bila nikoli zasnovana kot zapor, zato zanj tudi ni primerna. Okoli zavoda nimajo dodatne ograje, locirani pa so sredi mesta, zato prek zidu dnevno letijo različni predmeti, od mamil do telefonov, verjetno tudi žage, je pojasnjeval Candellari.
Pobegov ni veliko
Dogodek pristojni že analizirajo, pa je pojasnil sekretar na generalnem uradu uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Božidar Peteh. Pogledali bodo, ali so dogovorjeni postopki delovali, kot je potrebno, prav tako bodo ugotavljali pomanjkljivosti in morebitno odgovornost.
Zadnji pobeg iz same zgradbe sega v leto 2000, pozneje so našteli še nekaj pobegov s sprehajališča in iz delavnic, skupno jih je bilo deset. Prav primer iz leta 2000 pa je tudi zadnji, ko je nekdo pobegnil z rezanjem rešetk.
Filmski pobeg
Zapornik, Robert Trščinar, je pobegnil zjutraj ob 5.09, so sporočili iz Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij. Pobeg je bil ugotovljen dobrih 40 minut pozneje, ob 5.50, za pobeglim pa je bila izdana tiralica. Trščinar je sicer prestajal 10-mesečno zaporno kazen zaradi kaznivega dejanja tatvine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje