Foto:
Foto:

Na vprašanje, ali je pomembnejša kakovost ali število študentov, je Iztok Prislan (Verjamem) poudaril, da ne smemo pustiti zunaj nikogar, a je treba jasno določiti, kakšen standard znanja je dovolj. "V družbi ni nujno, da gremo vsi na univerzo, dober si lahko tudi brez univerze," je dejal Prislan.

Marina Tavčar Krajnc iz Solidarnosti meni, da morajo biti vstopni pogoji za univerzo drugačni od siceršnjih pogojev za vstop v terciarno izobraževanje. "Ne bi smeli pristati na to, da na univerzo pridejo tisti, ki nimajo socialnih zmožnosti za študij."

Po mnenju Luke Omladiča (Združena levica) ni težava to, da je univerza socialna ustanova, ampak da zaradi socialnih razlik za nekatere študij na univerzi postaja nedostopen. Univerza mora biti dostopna vsem, ne glede na socialni položaj.

SLS po besedah Janeza Tomšiča predlaga sprejemne izpite, ki naj jih pripravi univerza sama. "Študirajo naj vsi, ki imajo za to ustrezne kompetence, torej neko osnovno znanje, ki so pripravljeni sprejeti odgovornost za študij," je dejal.

V SMC-ju so po besedah Milana Brgleza za jasno ločitev javnega in zasebnega, tudi v visokem šolstvu, zato so proti uvedbi šolnin. "Vsakdo bi morali imeti vsaj enkrat pravico do študija na univerzi, tudi izredni študij ne bi smel biti plačljiv, če posameznik te pravice še ni izkoristil," je pojasnil.

Jožef Kavtičnik (PS) je poudaril, da je dolžnost države, da zagotovi sredstva za financiranje univerze. "Cel sistem je treba narediti tako pravičen, da bodo imeli vsi otroci, mladostniki, študenti enake pravice. Potreben bo nacionalni program na področju izobraževanja."

Jaka Šoba iz DL-ja je opozoril, da šolstvo nekdo mora plačati, vprašanje je le, kako bomo zagotovili financiranje - neposredno s šolninami ali posredno iz proračuna. V DL-ju se zavzemajo za vavčerski sistem.

Jernej Pikalo (SD) je poudaril, da v stranki ne bodo vztrajali pri plačljivem rednem študiju, podpirajo pa delni brezplačni študij. "Če ukinemo možnosti plačljivih študijev - na primer študija ob delu -, bomo marsikomu odrekli možnost študija, na primer tistim, ki so se že enkrat v preteklosti vpisali v študij in bi se kasneje v življenju radi še enkrat."

B. J.