Na predavanju v ljubljanskem Centru Evropa je dejal, da je slovensko gospodarstvo v dobri kondiciji, makroekonomske razmere so dobre, javnofinančni primanjkljaj pa v predpisanem okviru.
Najtežje bo prvih nekaj mesecev
Prehod na evropsko valuto mora biti kar se da kratek in okreten, zavedati pa se je treba, da je psihološka zamenjava nacionalne valute daleč najtežji del uvedbe evra. V tem pogledu je izjemno pomembno tudi učinkovito dvojno označevanje cen, ki mora biti čim krajše, saj se država tako lažje izogne zlorabam in prekomernemu naraščanju cen, je še poudaril Almunia.
Po mnenju Evropske komisije Slovenija sicer ne bi smela imeti večjih težav pri uvedbi evra, saj evro med prebivalci uživa daleč najvišjo podporo med vsemi novinkami v Evropski uniji.
Številna srečanja
Almunia se je v okviru dvodnevnega obiska srečal s premierjem Janezom Janšo, finančnim ministrom Andrejem Bajukom in guvernerjem Banke Slovenije Mitjem Gasparijem.
Prevzem evra je nacionalni projekt, za katerega obstaja zelo široko soglasje, je povedal minister Bajuk in dodal, da so nekatere težave na področju dolgoročne stabilnosti javnih financ, ki pa se jih bodo lotili z dodatnimi strukturnimi reformami.
Gaspari je po pogovoru s komisarjem dejal, da je tečaj po vstopu Slovenije v sistem EMR II stabilen, projekcije prihodnjih gospodarskih in denarnih gibanj pa kažejo, da bo Slovenija lahko prevzela evro v začetku leta 2007, kot je predvideno.
Kdaj dvojne cene?
Delovna skupina, zadolžena za analizo stroškov dvojnega označevanja cen, bo vladi predlagala, naj dvojne cene uvede le 3 mesece pred prevzemom evra. Za takšen predlog so se predstavniki ministrstva za gospodarstvo, Urada za makroekonomske analize in razvoj ter Gospodarske in Obrtne zbornice odločili na podlagi analize stroškov dvojnega označevanja cen.
Uvajanje cen pol leta ali celo eno leto pred uvedbo skupne valute, kot to predlaga Banka Slovenije, bi bilo po njihovem mnenju predrago. Delovna skupina tudi predlaga, da bi po 1. januarju 2007 dvojne cene pustili šest mesecev namesto predvidenih treh mesecev, kot je to predlagala vlada.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje