"Slovenija izpolnjuje vsa konvergenčna merila - dosežek, ki je posledica stabilnosti usmerjenih politik in reform. A pomembno je poudariti, da se prizadevanja z uvedbo evra ne končajo. Evro prinaša velike koristi, a tudi odgovornost za ohranitev makroekonomske stabilnosti in konkurenčnosti v enotnem denarnem okolju," je po sprejemu odločitve dejal komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia.
"Slovenija mora pospešiti in skleniti tudi ključne praktične priprave, zato da bo prehod na novo valuto gladek. To vključuje tudi ukrepe, ki bodo preprečili neupravičeno povišanje cen," je bil povsem jasen komisar.
Inflacija pod referenčno mejo
Stabilnost javnih financ
Kar se stabilnosti javnih financ tiče, ima Slovenija tako proračunski primanjkljaj kot tudi javni dolg pod dovoljeno mejo. Javni dolg je nižji od 30 odstotkov in tako globoko pod mejo, ki je še enkrat višja. Primanjkljaj je lani dosegel 1,8 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), do leta 2008 pa naj bi se skladno z načrti znižal na en odstotek.
Merilo stabilnosti menjalnih tečajev Sloveniji tudi ne povzroča težav. V mehanizem menjalnih tečajev ERM II je slovenski tolar vstopil 28. junija 2004 in bo do sprejetja končne odločitve o vstopu države na evroobmočje vanj vključen več kot dve leti. Od vstopa v ERM II tudi dolgoročne obrestne mere kažejo težnjo zniževanja in marca leta 2006 je povprečna obrestna mera v Sloveniji znašala 3,8 odstotka, kar je precej manj od referenčne vrednosti 5,9 odstotka.
Odzivi v slovenski politični javnosti
Na pozitivno poročilo Evropske komisije so se na posebni tiskovni konferenci nemudoma odzvali premier Janez Janša, finančni minister Andrej Bajuk in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari.
"Uvedba evra je eden izmed najpomembnejših projektov v Sloveniji," je poudaril Janša in hkrati izrazil prepričanje, da bo uvedba evra prispevala k večjemu ugledu države na svetu.
Odločitev Slovenije, da vstopi na evroobmočje v najkrajšem možnem času, je bila po Bajukovih besedah tvegana odločitev, ki je potrebovala veliko političnega poguma. Ob tem je še posebej poudaril vlogo nekdanjega finančnega ministra Dušana Mramorja, ki je ministrstvo vodil ob koncu leta 2004. Guverner Banke Slovenija Mitja Gaspari pa je dejal, da bo Banka Slovenije storila vse, da bi se tehnični prevzem evra izpeljal kakovostno in pravočasno, tako da državljani uvedbe evra ne bi občutili kot breme, ampak kot odgovornost.
Politična odločitev 15. in 16. junija
Po objavi priporočila komisije bodo morali sicer politično odločitev o vstopu Slovenije na evroobmočje na vrhu 15. in 16. junija v Bruslju sprejeti voditelji EU, medtem ko bodo formalne podlage za tak korak, vključno z uradno določitvijo tečaja, sprejeli finančni ministri povezave na zasedanju 11. julija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje