Vsako prenagljeno znižanje s trenutne štiriodstotne obrestne mere na šestdesetdnevne blagajniške zapise BS bi lahko povzročilo nestabilnost, predvsem pri tečaju tolarja, je dejal Gaspari ob robu srečanja guvernerjev centralnih bank v Baslu.
"Vse je odvisno od stanja na trgu. Ne obstaja neka v naprej določena pot gibanja obrestnih mer," je pojasnil.
Slovenska centralna banka je od leta 2002 prepolovila obrestne mere, od junija lani pa jih je pustila nespremenjene. V evroobmočju je obrestna mera določena pri dveh odstotkih.
Eden izmed pogojev za sprejetje evra je, da povprečne dolgoročne obrestne mere niso za več kot dve odstotni točki višje kot v treh najuspešnejših članicah EU-ja.
Gaspari optimističen
Po mnenju Gasparija predstavljajo največjo grožnjo sprejemanju evra visoke cene nafte, ki dvigajo inflacijo, kljub temu pa verjame, da bo Slovenija uvedla skupno evropsko valuto z letom 2007. "Glede na trenutno stanje in napovedi smo precej optimistični. Za zdaj kaže dobro, zato se trudimo, da bi uspešno končali domačo nalogo," je še dejal Gaspari.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje