Parlamentarni odbor za ustavne zadeve, ki naj bi pripravil zakon, trdi, da so lahko omenjeni ljudje sodelovali na lokalnih volitvah in na volitvah v Evropski parlament, vlada v Londonu pa se mora odločiti, ali bodo lahko glasovali tudi na referendumu o uvedbi evra.
Število ljudi, ki živijo v Veliki Britaniji in prihajajo iz drugih članic Unije, naj bi se po širitvi povezave s 1. majem 2004 občutno povečalo. Politik Michael Howard je prepričan, da bi odločitev vlade, da lahko o uvedbi evra odločajo tudi prebivalci iz drugih članic Unije, pokazala, kako britanska vlada obupuje v svojih prizadevanjih, da bi javnost prepričala, naj podpre uvedbo evra.
Omenjena skupina ljudi, ki bi z zakonom pridobila pravico do glasovanja na referendumu, bi sicer predstavljala le manjši delež volilnega telesa, a nasprotniki uvedbe evra vladi očitajo, da si skuša pridobiti čim več glasov za uvedbo evra.
Osnutek zakona o referendumu o uvedbi evra naj bi bil tudi del jesenskega govora britanske kraljice, premier Tony Blair pa želi z zakonom pokazati svojo naklonjenost skupni evropski denarni enoti pred naslednjimi volitvami. Njegova prizadevanja, da bi bila javnost bolj naklonjena evru, sta zavrla predvsem vojna v Iraku in nedavna smrt strokovnjaka za orožje Davida Kellyja. Rezultati javnomnenjskih raziskav inštituta MORI pa kažejo, da Britanci na splošno Evropi niso najbolj naklonjeni. V najnovejši raziskavi je namreč le 11 odstotkov vprašanih Evropo označilo za pomembno, kar je za 15 odstotnih točk manj kot junija letos, še poroča Financial Times.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje