Foto:
Foto:


Parlamentarni odbor za ustavne zadeve, ki naj bi pripravil zakon, trdi, da so lahko omenjeni ljudje sodelovali na lokalnih volitvah in na volitvah v Evropski parlament, vlada v Londonu pa se mora odločiti, ali bodo lahko glasovali tudi na referendumu o uvedbi evra.

Število ljudi, ki živijo v Veliki Britaniji in prihajajo iz drugih članic Unije, naj bi se po širitvi povezave s 1. majem 2004 občutno povečalo. Politik Michael Howard je prepričan, da bi odločitev vlade, da lahko o uvedbi evra odločajo tudi prebivalci iz drugih članic Unije, pokazala, kako britanska vlada obupuje v svojih prizadevanjih, da bi javnost prepričala, naj podpre uvedbo evra.

Omenjena skupina ljudi, ki bi z zakonom pridobila pravico do glasovanja na referendumu, bi sicer predstavljala le manjši delež volilnega telesa, a nasprotniki uvedbe evra vladi očitajo, da si skuša pridobiti čim več glasov za uvedbo evra.

Osnutek zakona o referendumu o uvedbi evra naj bi bil tudi del jesenskega govora britanske kraljice, premier Tony Blair pa želi z zakonom pokazati svojo naklonjenost skupni evropski denarni enoti pred naslednjimi volitvami. Njegova prizadevanja, da bi bila javnost bolj naklonjena evru, sta zavrla predvsem vojna v Iraku in nedavna smrt strokovnjaka za orožje Davida Kellyja. Rezultati javnomnenjskih raziskav inštituta MORI pa kažejo, da Britanci na splošno Evropi niso najbolj naklonjeni. V najnovejši raziskavi je namreč le 11 odstotkov vprašanih Evropo označilo za pomembno, kar je za 15 odstotnih točk manj kot junija letos, še poroča Financial Times.