Slovenija bo edina med kandidatkami, ki bo 1. januarja vstopila na evroobmočje. Foto: RTV SLO
Slovenija bo edina med kandidatkami, ki bo 1. januarja vstopila na evroobmočje. Foto: RTV SLO
Finančni minister Andrej Bajuk
Bajuk v zvezi z nepripravljenostjo Litve na prevzem evra dodaja, da so bila merila za prevzem evra vnaprej znana, vse države pa so bile izpostavljene enakim kriterijem. Foto: RTV SLO

Pogodba o EU-ju terja, da pristop Slovenije kot 13. države na evroobmočje potrdi še Evropski parlament, ki bo to storil 15. junija, tik pred začetkom vrha voditeljev držav članic EU-ja. Zadnjo besedo bodo znova imeli finančni ministri povezave. Na julijskem zasedanju naj bi tako sprejeli formalna izhodišča za slovenski prevzem nove valute, vključujoč menjalni tečaj.

Ministri obravnavajo še visoke cene nafte in njihov vpliv na inflacijo, visoko vrednost evra in napovedano povišanje obrestnih mer.

Bajuk: Slovenija mora nadaljevati javno finančno disciplino
Slovenski finančni minister Andrej Bajuk, ki meni, da je bil storjen korak v pravo smer, je sporočil, da je bila Slovenija deležna velikih pohval, vendar priporočila Evropske centralne banke in komisije ostajajo in veljajo še naprej, zato mora Slovenija nadaljevati politiko javne porabe in ohraniti javno finančno disciplino. Dolgoročno je glavni problem Slovenije staranje prebivalstva in kako bo to vplivalo na javno porabo. Bajuk dodaja, da je Slovenija dokaz, da območje z evrom ni neki zaprt klub, saj bomo kljub ostrim merilom evro prevzeli v napovedanem roku, poroča Radio Slovenija.

O Litvi neenotno
Finančni ministri pa niso enotni o tem, ali bi bila zavrnitev želje Litve za vstop na evroobmočje leta 2007 primerna ali ne. Litvi je Evropska komisija 16. maja izdala negativno oceno o pripravljenosti na prevzem evra. Nekatere, predvsem nove članice, razumejo razočaranje Litve, stare članice pa vztrajajo na izpolnjevanju maastrichtskih kriterijev. V Vilni so pogoje zgrešili le za las, zato so prepričani, da bi jih morali prevetriti.