Plačevanje s tolarji in evri bo mogoče le prvih 14 dni po uvedbi evra. Foto: RTV SLO
Plačevanje s tolarji in evri bo mogoče le prvih 14 dni po uvedbi evra. Foto: RTV SLO
Banka Slovenije bo tolarje sprejemala in zamenjevala za evre do 31. 12. 2016. Foto: RTV SLO
Plačilni promet se bo po 1. 1. 2007 opravljal le še v evrih. Foto: Ministrstvo za finance

Predlog zakona mora zdaj proučiti še Evropska centralna banka, potem pa bo vložen v vladno proceduro. Zakon o uvedbi evra določa postopek zamenjave tolarja za evro, obdobje dvojnega obtoka in umik tolarja, hkrati pa predstavlja pravno podlago za prehod poslovanja v tolarjih na poslovanje v evrih v javni upravi, pravosodju in na finančnem trgu.

Zakon pa določa tudi načine zaokroževanja cen blaga in storitev, ki morajo biti preračunane na najmanj tri decimalna mesta.

Kaj prinaša zakon o uvedbi evra?
Z dnem uvedbe evra evrski kovanci in bankovci postanejo zakonito plačilno sredstvo, obdobje dvojnega obtoka pa bo trajalo 14 dni. V tem obdobju bo kot zakonito plačilno sredstvo ostal tudi tolar.

1. januarja 2007, ko bo Slovenija prevzela evro, bo Banka Slovenije tolarske bankovce in kovance začela umikati iz obtoka in jih zamenjevati za evrsko gotovino po tečaju, ki bo veljal na dan zamenjave. Menjava bo mogoča še deset let po uvedbi evra, torej do 31. 12. 2016.

Druge banke, hranilnice in pošte bodo tolarje sprejemale še 60 dni po uvedbi, za menjavo, ki bo znašala več kot 1.500 evrov, pa bodo lahko zahtevale vnaprejšnjo naznanitev. Menjava bo sicer brezplačna, če pa naznanitve za večje vsote ne bo, bo poslovna enota menjavo lahko zaračunala.

Z dnem uvedbe evra bodo stanja na tolarskih bančnih računih brezplačno spremenjena v evre, plačilni promet v tolarjih pa se ne bo več opravljal. Zneski v predpisih, sodnih in upravnih spisih, vrednostnih papirjih, pogodbah in drugih pravnih spisih, plačilnih instrumentih, listinah, obvestilih, obračunih in evidencah bodo preračunani v evre.