Od branjevke na tržnici bi bilo nerazumno pričakovati, da vam bo za kilo solate lahko zmenjala 500-evrski bankovec. Ministrstvo jo je zaščitilo z načelom proporcionalnosti. Foto: RTV SLO
Od branjevke na tržnici bi bilo nerazumno pričakovati, da vam bo za kilo solate lahko zmenjala 500-evrski bankovec. Ministrstvo jo je zaščitilo z načelom proporcionalnosti. Foto: RTV SLO
Takšen napis lahko trgovce in gostince še drago stane. Foto: RTV SLO
Priložnosti za plačevanje s takimi vijoličastimi lepotci bo med povprečnimi Slovenci bolj malo, saj je en tak bankovec marsikomu enak mesečni plači. Foto: EPA

Evro je s 1. januarjem postal zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji, zato dolžniki z njimi lahko poravnajo svoje obveznosti, upniki pa so jih dolžni sprejeti. Če tega ne storijo, tvegajo kazen.

Če bi se tolmačenje ministrstva za finance tu končalo, trgovci in gostinci v Sloveniji ne bi v nobenem primeru smeli zavrniti ponujegega bankovca za, denimo, 500 evrov, niti pri plačilu navadne kavice. Ker pa bi to lahko povzročilo kaotične razmere, je ministrstvo uveljavilo načelo proporcionalnosti.

Uvajanje proporcionalnosti
Ministrstvo za finance pojasnjuje: "Neutemeljeno bi bilo sklepati, da gre za zavračanje sprejemanja zakonitega plačilnega sredstva v primeru, ko želi nekdo z bankovcem za npr. 200 ali 500 evrov plačati blago ali storitev, ki stane nekaj evrov, trgovec pa nima drobiža za vračilo."

Po domače: trgovci in gostinci zakona ne bodo kršili, če bodo zavrnili bankovec visoke nominalne vrednosti, ker ne bodo imeli dovolj drobiža za vračilo. Gre torej za tehnične razloge. Zakon v tem primeru predvideva, da dolžnik svoj dolg upniku poravna po negotovinski poti (uporaba plačilne ali kreditne kartice, čeki ipd.).

Prepovedan napis "ne sprejemam 500-evrskega bankovca"
Kljub načelu proporcionalnosti pa je vnaprejšnja najava nesprejemanja zakonitega plačilnega sredstva kazniva. Če trgovci in gostinci na vidno mesto v lokalu obesijo obvestilo, da določenih evrskih bankovcev ne sprejemajo, kršijo zakon.

Ustrezno poslovanje preverjajo tudi inšpektorji
Tržni inšpektorji so se danes podali na teren v Ljubljani, Mariboru, Celju in Postojni, v sredo pa bodo nadzor še razširili. Globa znaša od 2.000 do 25.000 evrov, za odgovorno osebo pravne osebe, ki neupravičeno zavrne evre, pa od 500 do 4.000 evrov.

Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlič je povedala, da opažajo zlasti kršitve pri opozarjanju porabnikov, da trgovci ne sprejemajo evrobankovcev višjih vrednosti, kar je z zakonom o uvedbi evra prepovedano. Denarnih kazni še niso izrekli, ker so bili nezakoniti napisi po opozorilih odstranjeni, kršitelji pa so o spremembi inšpektorje tudi obvestili.

Inšpektorji so preverili še, kako je z vračilom denarja in kršitev niso opazili - trgovci in gostinci so vračali drobiž v evrih. Ker je do 14. januarja zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji tudi tolar, vam plačila z njim nikjer ne smejo zavrniti. Ostanek denarja pa morate dobiti vrnjen v evrih.

Vabimo vas, da nam na forumu opišete vaše prve izkušnje z evri.

R. S. in J. G.