Kot meni Nobelov nagrajenec, bodo morale države, ki niso priznale Kosova, prevzeti krivdo, če bodo v širitvenem procesu na Balkanu zamude. Ob tem je dejal, da bi se z neodvisnim Kosovom morala pred vstopom v EU sprijazniti tudi Srbija. "Obnašanje v nekaterih državah EU-ja je obžalovanja vredno, če uporabim blage besede. Mislim namreč, da bo imelo to negativne posledice tudi na širitveni proces. Tiste države, ki niso priznale Kosova, bodo morale prevzeti krivdo, če bodo zamude v širitvenem procesu na Balkanu."
Ob tem je posrednik pri reševanju vprašanja Kosova obžaloval, da v Varnostnem svetu ni bilo enotnosti glede Kosova. Ob tem je ocenil, da bi bilo verjetno vse drugače, če bi finančna in gospodarska kriza izbruhnila dve leti prej.
Ahtisaari je bil do EU-ja oster tudi glede Turčije. Opozoril je, da mora EU izpolniti svoje obveznosti do kandidatke, saj je sicer na kocki njena verodostojnost na mednarodnopolitičnem prizorišču.
Ravno danes je vplivna neodvisna komsija za Turčijo, ki jo vodi Ahtisaari, nekaj evropskih voditeljev obtožila, da želi preprečiti turško vključitev. Za zelo diplomatskimi besedami se skriva zelo kritično poročilo, poroča BBC. Najbolj je poročilo prikrito kritično do Francije, katere predsednik Nicolas Sarkozy je že večkrat dal jasno vedeti, da nasprotuje vključitvi Turčije v EU. Neodvisno komisijo za Turčijo sicer sestavlja skupina vplivnih izkušenih evropskih politikov in akademikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje