Wolfgang Schüssel (desno) je dobil vso podporo predsednika komisije Joseja Manuela Barrosa. Foto: EPA
Wolfgang Schüssel (desno) je dobil vso podporo predsednika komisije Joseja Manuela Barrosa. Foto: EPA
Hofburg ali kraljeva palača
Hofburg so zasedli avstrijski ministri, komisarji EU-ja, pridružil se jim je tudi predsednik Avstrije. Foto: RTV SLO

Avstrijski kancler in novi predsedujoči EU-ju Wolfgang Schüssel je na skupnem sestanku avstrijske vlade in Evropske komisije pod vodstvom Joseja Manuela Barrosa na Dunaju povedal, da bodo med prednostnimi cilji Avstrije dogovor o finančni perspektivi in direktivi glede storitev.

Tako naj bi kar najhitreje skleniti dokončni dogovor o finančni perspektivi med letoma 2007 in 2013.

Več o avstrijskem predsedstvu si preberite tukaj.
Predsedstvo si bo prizadevalo tudi za dogovor o liberalizaciji skupnega trga in storitev, s čimer naj bi ustvarili nova delovna mesta in pospešili gospodarsko rast. Sindikati v starih članicah liberalizaciji nasprotujejo, saj se bojijo, da bodo delavci iz novih članic prevzeli slabše plačana mesta v starih članicah.

Tako Schüssel kot tudi Barroso sta se strinjala o nujnosti uravnotežene direktive, poimenovane tudi direktiva Bolkenstein po njenem predlagatelju. Evropski parlament bo prvo branje o sporni direktivi opravil na februarskem plenarnem zasedanju, komisija pa bi nato predlagala dodatne rešitve. Politični dogovor naj bi sledil do konca polletja.

Schüssel za razpravo o ustavi
Pod vodstvom Avstrije bo spet postalo dejavno vprašanje ustavne pogodbe. Unija naj bi junija sprejela odločitev, kako naprej reševati krizo z ustavo za Evropo. Wolfgang Schüssel je napovedal, da si bo prizadeval iskati rešitev glede tega vprašanja.

Kot je povedal po srečanju avstrijske vlade z Evropsko komisijo, naj bi rešitev našli skozi široko javno razpravo o prihodnosti Evrope. Ustava ni mrtva, je zagotovil Schüssel in dodal, da je potrebno po dvojni zavrnitvi ustave v Franciji in na Nizozemskem dobro premisliti ne samo o institucionalnih vprašanjih, marveč o vseh skrbeh državljanov povezave.

EU se bo o nadaljnjih ukrepih na podlagi razprave odločil na junijskem vrhu v Bruslju. Podporo razpravi obljublja tudi komisija.

O evropski ustavi si preberite tukaj, o turškem približevanju EU-ju pa tukaj.
Pogajanja s Turčijo bodo težka
Avstrijski kancler se ni mogel izogniti začetku pogajanj za polnopravno članstvo s Turčijo, čemur je Avstrija ostro nasprotovala. Opozoril je, da bodo pogajanja, ki se v operativnem smislu še niso začela, zelo težka in dolgotrajna, njegova država pa se bo ravnala objektivno in profesionalno.

S komisijo tudi Heinz Fischer
Zasedanje je bilo v palači Hofburg na Dunaju. Srečanje 25 komisarjev z 11 avstrijskimi ministri je prvi velik dogodek v Avstriji v času njenega predsedovanja. Komisarje je sprejel tudi avstrijski predsednik Heinz Fischer.