V skupni izjavi sta sporočila, da ti ščitijo pravico do svobode izražanja in zagotavljajo dostop do informacij vsem državljanom ter prispevajo k temeljem demokracije in odprte družbe.
Borrell in Jourova sta tudi pozvala, da je treba končati nekaznovanost za zločine nad novinarji "tako v lastni državi kot po svetu". Ob tem sta izrazila obžalovanje, da je "veliko neodvisnih novinarjev po svetu, tudi v EU-ju, še naprej utišanih".
"Sopadajo se z vedno večjim številom izpostavljenih groženj in napadov, ki lahko v najbolj tragičnih primerih privedejo celo do umora," sta po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA še opozorila.
Spomnila sta tudi, da sta bila pred nekaj tedni filipinska novinarka Maria Ressa in odgovorni urednik ruskega časnika Novaja Gazeta Dmitrij Muratov izbrana za letošnja dobitnika Nobelove nagrade za mir kot priznanje za njuna prizadevanja za zaščito medijske svobode.
"S svojim poročanjem sta opozarjala na kršitve človekovih pravic, korupcijo in zlorabe oblasti ter s tem ogrozila lastni življenji," sta poudarila Jourova in Borrell. Zagotovila sta, da bo EU še naprej stal ob strani novinarjem in jih ščitil "ne glede na to, kje so".
"Še naprej si bomo prizadevali za svobodno in raznoliko medijsko okolje, podpirali kooperativno in čezmejno novinarstvo ter ukrepali proti kršitvam svobode medijev. Brez svobode medijev in pluralizma ni demokracije. Napad na medije je napad na demokracijo," sta še menila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje