Želeli bi si, da bi namesto dveh medvladnih konferenc danes imeli štiri – še s Severno Makedonijo in Albanijo, je povedala. Portugalsko predsedstvo je po njenih besedah naredilo največ, kar je lahko, da bi našlo mogočo rešitev glede bolgarske blokade. "Razumem težak politični trenutek, v katerem sta Bolgarija in Severna Makedonija," je dejala. Po njenem mnenju je treba najti rešitev, ki bo ustrezala vsem udeleženim.
Širitveni proces Unije strateškega pomena
Slovenija naj bi kot prihodnja predsedujoča nadaljevala prizadevanja, ki bodo kmalu privedla do pozitivnega konca na podlagi predlogov, ki jih je pripravilo portugalsko predsedstvo, je dejala.
"Spodbujamo slovensko predsedstvo, da nadaljuje naša prizadevanja, da ne izgubi zagona in uporabi predloge, ki so na mizi," je še dejala na novinarski konferenci po zasedanju, zadnjem pod portugalskim predsedstvom, preden bo julija vodstvo prevzela Slovenija.
Zasedanja Sveta EU-ja za splošne zadeve se je udeležil tudi državni sekretar za evropske zadeve Gašper Dovžan, ki je pozdravil dosežen napredek portugalskega predsedstva in obenem obžaloval, da po sprejetju nove širitvene metodologije ni bilo večjih premikov v širitvenem procesu Unije.
Pri tem je poudaril, da je širitveni proces strateškega pomena za Evropo. Države kandidatke morajo izpolnjevati pogoje in merila za članstvo, EU pa mora biti verodostojen in izpolniti svoje zaveze, so sporočili po zasedanju.
"Zdaj se mora končno začeti"
Pred Portugalsko je tudi že Nemčija – obe državi skupaj s Slovenijo tvorita predsedujoči trio – skušala doseči soglasje glede začetka pristopnih pogajanj z obema državama, ki so v zastoju zaradi bolgarske blokade. Sofija namreč proces ustavlja zaradi vprašanj v povezavi z makedonskim jezikom in identiteto.
Glede Albanije sicer ni blokade, vendar pa med članicami EU-ja večinoma prevladuje stališče, da pristopnih pogajanj z državama ne bi smeli razdvajati.
Nemški državni sekretar za evropske zadeve Michael Roth je poudaril, da gre za verodostojnost Unije na Zahodnem Balkanu. Ministri so pred enim letom podprli začetek pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo. "Zdaj se mora končno začeti," je dejal ob prihodu na zasedanje.
Glede bolgarske blokade je dejal, nima prav nobenega razumevanja za to, da lahko te sklepe zasenčijo dvostranski spori. Albanija in Severna Makedonija sta svoj del obveznosti izpolnili, zdaj mora tudi Unija držati svoje obljube, je dejal.
Pogajanja tudi s Srbijo in Črno goro
V okviru razprave o širitvi EU-ja in stabilizacijsko-pridružitvenem procesu so ministri pregledali stanje po posameznih državah. Ob robu zasedanja sta potekali tudi medvladni konferenci s Srbijo in Črno goro, na katerih so predstavili novo metodologijo pogajanj z državami kandidatkami, niso pa odprli nobenih novih poglavij.
Črnogorski premier Zdravko Krivokapić je po koncu konference izrazil prepričanje, da bo njegova država prva med kandidatkami, ki bodo vstopile v članstvo. A konferenca v Luksemburgu je bila namenjena predvsem vprašanjem, na katera je morala odgovoriti Srbija. To pa sta politična volja za vstop v Unijo in privrženost evropskim vrednotam, je za Radio Slovenija poročal Marjan Vešligaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje