V Sarajevu se je Ursula von der Leyen srečala s člani predsedstva BiH-a in predstavniki civilne družbe, kulture in gospodarstva. Nagovor tamkajšnji javnosti je posvetila, kot je dejala, zgodovinskemu trenutku, v katerem se država nahaja in ki ga morajo odgovorni v BiH-u posvetiti prizadevanjem, da država pridobi status kandidatke za članstvo v EU-ju, piše sarajevski spletni portal N1.
Predsednica Evropske komisije je tamkajšnje oblasti pozvala, naj brez odlašanja začnejo reforme, ki so nujne za približevanje njihove države članstvu v EU-ju, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Jasno je, da bo izvedba reform zahtevna, a s tem se moramo začeti ukvarjati takoj, je dejala Ursula von der Leyen in zatrdila, da je BiH mogoče spremeniti v mirno in stabilno državo enakopravnih narodov in državljanov, privlačno za tuje naložbe. Dodala je, da se bo pred Evropskim svetom močno zavzela za formalno odobritev statusa kandidatke za BiH.
Napoved 500-milijonske pomoči
Kot dokaz, da je EU pripravljen neposredno pomagati Zahodnemu Balkanu, je navedla pripravljen paket pomoči za celotno regijo, ki vključuje okoli 500 milijonov evrov, namenjenih infrastrukturnim projektom. Mnogo teh projektov bi po njenih besedah lahko uresničili v manj kot enem letu, navaja Hina.
Skupaj s predsedujočim svetu ministrov BiH-a Zoranom Tegeltijo je Ursula von der Leyen odprla nov odsek avtoceste in predor skozi goro Ivan med Sarajevom in Mostarjem, ki ga je EU sofinanciral. Bruselj pa bo BiH-u pri spopadanju s trenutno energetsko krizo pomagal z 71 milijoni evrov, še navaja N1.
Z Vučićem obiskala gradbišče plinovoda
V Srbiji se je predsednica Evropske komisije srečala s tamkajšnjim predsednikom Aleksandrom Vučićem, s katerim je obiskala gradbišče plinovoda med Srbijo in Bolgarijo v kraju Jelašnica blizu Niša na jugu države. Za ta projekt sta, kot je dejala, Evropska komisija in Evropska investicijska banka zagotovili 80 odstotkov sredstev, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Ursula von der Leyen je napovedala, da bo EU Srbiji namenil 165 milijonov evrov proračunske pomoči za spopadanje z energetsko krizo. "Ta energetska kriza je posledica strašne vojne, ki jo Rusija bije proti Ukrajini. Ta vojna spreminja varnostne razmere na celini in zato je pomembno, da EU še več vlaga v svoje partnerje na Zahodnem Balkanu," je dejala.
Dodala je, da so to "naložbe v prihodnost, mir, varnost in blaginjo skupne celine" in da EU brez Srbije ni popoln. "EU je in bo ostal najpomembnejši politični in gospodarski partner Srbije," je poudarila Ursula von der Leyen in Srbijo pohvalila kot eno najnaprednejših držav na poti v EU.
Vendar pa mora Srbija zdaj po oceni predsednice Evropske komisije storiti korake naprej. "Težave poznamo, pozneje se bomo dvostransko pogovarjali o njih. Govorim o neodvisnem sodstvu, boju proti korupciji. Zahvaljujem se vam za napoved, da se bo srbska vizumska politika uskladila z EU-jem do konca leta. To je pomembna napoved in to je prava smer," je še poudarila in izrazila željo po napredku v dialogu med Beogradom in Prištino, še navaja Tanjug.
Predsednica Evropske komisije je turnejo po Zahodnem Balkanu začela v sredo v Severni Makedoniji, v četrtek je obiskala Kosovo in Albanijo, končala pa jo bo v soboto v Črni gori.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje