Zunanji ministri tako ne bodo podprli letnice 2009 za mogoče končanje pogajanj za članstvo Hrvaške v sedemindvajseterici. Po virih v francoskem predsedstvu naj bi temu nasprotovale nekatere velike članice Unije, diplomati pa naj bi kot enega glavnih razlogov za zastoj navajali mejni spor med Slovenijo in Hrvaško, navajajo pa tudi težave Hrvaške s korupcijo in z domnevnim nesodelovanjem z mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Eden izmed diplomatov je o možnosti, da bi Slovenija lahko izglasovala veto na odpiranje in zapiranje poglavij v pogajanjih, dejal, da bi bilo v tem trenutku neodgovorno vztrajati pri datumu. Nizozemski minister za evropske zadeve Frans Timmermans pa je dejal, da njegova država ne verjame, da Hrvaška popolnoma sodeluje s haaškim sodiščem.
Francosko predsedstvo si želi, da bi Unija na pristopni konferenci s Hrvaško, ki bo 19. decembra, odprla čim več poglavij, a priznava, da se je vprašanje zapletlo zaradi dvostranskih težav med Hrvaško in eno članico, je poročala TV Slovenija.
Francosko predsedstvo naj bi si še naprej prizadevalo doseči zagotovilo, da pogajalska poglavja Hrvaške ne bodo prejudicirala meje. Zato je že dalj časa v stalnem stiku s Slovenijo, ki je pred dnevi v Bruslju predstavila pobudo za rešitev vprašanja. Ko bo to usklajeno, pa bo Francija kompromis predstavila Hrvaški.
Ministri naj bi v ponedeljek Hrvaško pozvali k pospešitvi reform v pravosodju in boju proti korupciji ter organiziranemu kriminalu. Hrvaška je upala, da bo vsa poglavja zaprla že prihodnje leto, kar je kot možnost, če bo Hrvaška pospešila določene reforme, prejšnji mesec omenila tudi Evropska komisija, v EU pa vstopila leta 2010 ali 2011.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje